GAYLE FORMANOVÁ: Mladí lidé můžou projevovat pocity

 •

Bestsellerová americká spisovatelka Gayle Formanová nám poskytla exkluzivní rozhovor pro české čtenáře! Její kniha Byla jsem tu česky vyšla 6. září a je naprosto vynikající. Pokud nad koupí váháte, přečtěte si, jak odpověděla na naše zapeklité otázky…

Liší se kniha Byla jsem tu od vašich předchozích knih? Samozřejmě nemyslím zápletkou, ale třeba atmosférou nebo vašimi vlastními pocity, které jste měla při psaní?

Rozhodně to bylo temnější. Napsala jsem ji poté, co jsem za sebou měla hodně těžký rok, takže jsem se s Cody dokázala ztotožnit. Nebylo to úplně tak, že by moje nejlepší kamarádka spáchala sebevraždu, spíš jsem se bála, že mě ovládají jiní, že neumím myslet sama za sebe. Byla jsem tu je kniha o přátelství a depresi a tajemstvích, ale taky o tom, že se hodně lidí podceňuje.

Líbí se vám česká obálka knihy Byla jsem tu? Na sociálních sítích vzbudila jisté kontroverze, kdy se někteří fanoušci ozývali s tím, že se nehodí k těm předchozím…

Ano, líbí se mi moc, je překrásná a trochu strašidelná. Miluju obálky, které se spíš než příběh pokoušejí naznačit pocity nebo atmosféru knihy.

Jakou knihu by si měl nejprve přečíst ten, kdo chce začít číst knihy Gayle Formanové?

Hmm, těžko říct. Různé knihy oslovují různé čtenáře. Zůstaň se mnou a Kam jsi odešla jsou asi nejpopulárnější díky tomu filmu, ale taky potkávám spousty mladých lidí, kteří četli Jen jeden den a Jen jeden rok a kteří se mi svěřili, že je tyhle knihy inspirovaly k tomu, aby začali žít trochu jinak. Pro někoho, kdo se potýká s depresí, nebo žije s někým, kdo jí trpí, může být Byla jsem tu silnou vzpruhou. Knihy, které odrážejí vaše vlastní zkušenosti, jsou mocné, protože vám ukazují, že v tom nejste sami. Takže abych odpověděla na vaši otázku, záleží to každém čtenáři a jeho životních zkušenostech.

Co vás přivedlo k literatuře pro mládež? Cítíte se v srdci pořád jako teenager?

Mám podezření, že se všichni hluboko v srdci cítí jako teenageři, jenže jenom teenageři – a možná spisovatelé literatury pro mládež – mají právo být ohledně toho upřímní. Vždycky říkám, že píšu o mladých lidech, ale nepíšu mladé příběhy. Věci, o kterých píšu, odráží, čím si procházím jako dospělá. Z nějakého důvodu, nejspíš proto, že mladým lidem je dovoleno projevovat pocity, je ale postavám mezi 17 a 23 lety.

Co sama ráda čtete ve volném čase? Můžete jmenovat tři nejoblíbenější spisovatele?

Nejčastěji čtu současnou beletrii, pro mládež i pro dospělé. Moje tři nejoblíbenější spisovatelky jsou Jacqueline Woodson, Melina Marchetta a Ann Patchett.

Jaká kniha, kterou jste za poslední rok četla, ve vás zanechala největší dojem?

To je moc dobrá otázka. Mám ráda knihy, které se pokouší o něco nového, o něco, co jsem předtím ještě nečetla. V posledním roce mě nejvíc dostala kniha The Sellout od Paula Beattyho a Osudy a běsy od Lauren Groff.