Po stopách Hazel a Guse

 •

Ať už chceme nebo ne, prázdniny jsou opravdu u konce. Užili jste si je? A kolik jste toho za léto přečetli?  Byli jste objevovat nová a zajímavá místa? Každý máme své cestovatelské plány, ať už je to každoročních čtrnáct dní v Chorvatsku, studijní pobyt ve Španělsku nebo výlez na Eiffelovku. Každý je máme a vždy se řídíme různými faktory při výběru našich destinací. Co když se ale necháte při výběru ovlivnit knihou či filmem, jak může něco takového dopadnout? Řeknu vám, že naprosto skvěle!

Pokud jste četli a viděli Hvězdy nám nepřály, tak určitě víte, že se část příběhu odehrává v Amsterdamu, v  hlavním městě Nizozemí, a odehrává se tam dost důležitá část příběhu. Už loni před filmem jsme si s Bětkou (a v té době i dalšími kamarádkami-blogerkami) říkali, že by se nám velice zamlouvalo Amsterdam navštívit a město si prohlédnout. Takže když jsme pak seděli v kině na Hvězdách a Hazel s Gusem zrovna po Amsterdamu chodili a následně strávili chvilku na lavičce, už jsme se v Amsterdamu viděli a pečlivě jsme okolí prohlíželi, abychom dané místo našli.

Jasně, nešlo nám jenom o Hvězdy a o stalkování Hazel a Guse, chtěli jsme Amsterdam prozkoumat a poznat co možná nejvíce: krásné historické centrum, mnoho muzeí a galerií, nádherné budovy a kanály (nizozemsky grachty, čteno chrachty, tak si zachrochtejte :)), vyhlášený Vondelpark a Dům Anny Frankové… ale hádejte, jaké bylo první místo, kam jsme se po příjezdu vydali?

Ano, tušíte správně! Samozřejmě! Naším prvním cílem byla hvězdná lavička! Najít se nám jí povedlo hned! Pokud si ji totiž vygooglíte, už se objeví hned v několika turistických průvodcích a mapách, protože se stala velice vyhledávaným místem v Amsterdamu. A taky ji hned poznáte, protože se na ní fanoušci pěkně vyřádili. Nicméně naše první návštěva byla velice krátká, tou dobou u ní bylo moc lidí, kteří si ji nebo na ní chtěli vyfotit. A to my jsme chtěli také. Takže jsme se vrátili další den a znovu jsme nebyli sami. Nějaký pán měl nedaleko opřené kolo (typicky holandské), vysedával na lavičce a jedl. A docela mu to trvalo, jenže my jsme se nenechali odradit, přišli jsme se přece vyfotit na hvězdnou lavičku! Takže jsme vedle něj seděli tak dlouho, dokud nakonec docela urychleně nedojedl a neodjel. A lavička byla jenom naše! Konečně jsme se mohli vrhnout na focení, u kterého jsme se vystřídali. Já jsem měla pro tuto příležitost s sebou i samotnou knihu, aby to bylo se vším všudy. To si takhle sedíte na hvězdné lavičce a při čtení pózujete Bětce, která vás z druhé strany Prinsengrachtu fotí a v tom pluje kolem výletní loď plná turistů, jejíchž průvodkyně má mikrofon dost hlasitě: „So, this is the place. And as you can see, that girl is reading that book! How fortunate!“ A pak už jenom slyšíte cvakání foťáků a snažíte se neválet smíchy po zemi…

Hvězdná lavička byla naším velkým cílem v Amsterdamu, ale vydali jsme se prozkoumat i další místa, a abych navázala na spojitost sHvězdami, vzpomenu na Dům Anny Frankové.

Pokud se vydáte do Amsterdamu, určitě navštivte Dům Anny Frankové, to je místo, na které nikdy nezapomenete. Nejen kvůli frontě, ve které může před vstupem stát klidně i čtyři hodiny, ale protože prohlídkazadního traktu opravdu za návštěvu stojí. Prohlédnete si místo, kde přežívalo několik lidí německou okupaci Nizozemí a kde si Anna psala svůj deník. Zjistíte, jak tam všechno fungovalo a jaký osud potkal obyvatele zadního traktu a jak vlastně Annin deník spatřil světlo světa. A taky máte možnost potkat se tam s Johnem Greenem. Když totiž projdete dům a dostanete se do promítací místnosti, běží tam video s lidmi, kteří s Domem Anny Frankové nějak souvisí a které ovlivnil. A John Green tam má taky svoje místečko. Stejně jako my můžete po prohlédnutí Domu Anny Frankové listovat Hvězdami, pročítat si těch pár stránek o jejich návštěvě a zjišťovat, co je jinak. Takhle taky zjistíte, že se filmová Hazel a filmový Gus podívali i do podkroví, kam jsme se my, dalšínávštěvníci a knižní Gus a Hazel nedostali. 🙂

Samozřejmě jsme v Amsterdamu navštívili i mnoho dalších míst, v podstatě jsme prošli celé centrum, prozkoumali jsme Vondelpark a podívali se na královský palác, prolezli skrz na skrz úžasný bleší trh na Waterlooplein a těsně před odjezdem jsme navštívili i knižní trh, ochutnali jsme spoustu výborných nizozemských sýrů, tak i vyhlášené hranolky a jablečný koláč a měli to nejlepší ledové latté v životě. A dá se toho dělat v Amsterdamu ještě mnohem víc (a legálně! :)), nejen následovat stopy oblíbených knižních hrdinů a jíst. Ale my už jsme zkrátka takové, vždycky budeme hledat nějaké knižní souvislosti a něco dobrého na zub. To už se nikdy nezmění.