Vyrazili jsme na piknik!

 •

Letní počasí přímo vybízí k tomu, aby člověk vytáhnul knížky z knihovny a šel je vyvenčit na čerstvý vzduch! Proto jsme se v YOLI rozhodli uspořádat historicky první YOLI piknik pod širým nebem. Za místo konání jsme určili Zahradu Kinských kousek pod Petřínem – a pak už vlastně jenom stačilo pozvat vás, věrné fanoušky a čtenáře YOLI!

Když porovnám organizaci YOLI pikniku s prací, kterou jsme strávili nad organizováním YOLI narozenin, piknik byl skutečná brnkačka! Člověk se nemusí stresovat, že přijde moc nebo naopak málo lidí, není potřeba nic zamlouvat, domlouvat… Piknik je prostě pohodička! Samozřejmě jsme objednali pár knížek do soutěží: odměnili jsme nejletnější outfity a knížku taky dostala slečna, která jako první správně vykřikla, že YOLI vzniklo v roce 2014.

Ale celý YOLI piknik byl hlavně a především o setkání knihomolů. Markéta z blogu Markéta čte řekla, že si konečně mohla naplno povídat o těch geekovských záležitostech, které zajímají jen skutečné knižní fajnšmekry! “Nikdo se na mě konečně nedíval divně!”

To mě moc potěšilo, vždycky mám radost, když se setkají cizí lidé a najdou společné zájmy. A tak jsme si povídali o Colleen Hooverové – fanoušci nám doporučili, ať vydáme její knihu November 9 a redaktorka Jana, která piknikovala s námi, slíbila, že to zkusí prosadit. Povídali jsme si taky o Labyrintu (prequel Kill Order byl přesunutý na listopad) a o nové knize Rainbow Rowellové Nedej se, která vyjde v srpnu a my se na ni hrozně těšíme.

A pak jsme samozřejmě ještě prozradili úžasnou novinku, totiž že v září vyjde úplně první YOLI kniha od českého autora, respektive autorky! Půjde o svěží a s nadhledem napsaný román Copatá máma od Barbory Bečvářové, která popisuje příběh středoškolačky, jíž neplánované těhotenství obrátí život vzhůru nohama. Nic takového jsme ještě nečetli – a myslíme, že vy taky ne!

Hodně návštěvníků YOLI pikniku přineslo vlastnoručně upečené dobroty: musím zmínit lahodné šátečky s tvarohem od Karolíny, citronové muffiny od Hanky a sušenky s brusinkami a bílou čokoládou od Bětky. Já a redaktorka Jana z YOLI jsme přinesli košík jahod, pár limonád a perníkové sušenky z jedné hipsterské kavárny.

Nejvíc mě potěšilo, když piknikáři popisovali svou knihovnu a zdůrazňovali, že YOLI knížky v ní mají vyhrazené speciální místo. “Já nečtu prakticky nic jiného, než knížky z YOLI!” slyšel jsem říkat jednu slečnu. Zkrátka a dobře to bylo hrozně milé setkání, které nás opět přesvědčilo v tom, že naše práce má smysl.

Navzdory předpovědi počasí bylo hezky, dokonce svítilo sluníčko. Teprve po dvou hodinách jezení, klábosení a hádání o tom, která kniha Colleen Hooverové je nejlepší, jsme museli všechno honem sbalit, protože z nebe začaly padat první kapky deště. Schovali jsme se pod sloupy letohrádku, pozorovali letní deštík a povídali si o knížkách a to bylo sice neplánované, ale moc pěkné. A je to důkaz toho, že ať už je počasí jaké chce, na ničem nezáleží, dokud má člověk kolem sebe super přátele, dobré jídlo a pití a skvělé knihy!