Jak se vyráběly YOLI ponožky

 •

O tom, jak probíhala oslava 3. výročí vzniku našeho nakladatelství, si můžete přečíst níž. Asi už taky víte, že jedním z největších překvapení byly dárkové YOLIponožky pro pohodlné čtení. Jak ale vznikaly? Čtěte Radkovu reportáž!

Pokud mě trochu znáte, víte, že mám tak trochu úchylku na barevné ponožky. Dokonce jsem o tomhle tématu napsal knihu! Takže když jsme v kanceláři s mým šéfem přemýšleli, co připravit speciálního na oslavu 3. narozenin YOLI, nesměle jsem navrhl: “Co objednat dárkové ponožky s motivem YOLI?”

Trochu jsem čekal, že mě s tím šéf pošle do patřičných mezí, ale kupodivu se mu ta myšlenka zalíbila: “To je docela dobrý nápad. To nikdo nemá!” radoval se šéf a vybídl mě, ať prozkoumám možnosti, kde a jak bychom mohli limitovaný počet ponožek objednat.

Našel jsem roztomilou malou firmu Velax z Třebíče, která vyrábí ponožky na zakázku. Domluvil jsem se s panem majitelem, popsal jsem mu svou představu ponožek (”Fialové s motýlkama!”) a požádal ho, zda bych mohl přijít na exkurzi. 

A tak tady máte pár fotek ze zákulisí továrny na ponožky…

Požadovaný vzor či motiv se nejprve musí v elektronické podobě nahrát do speciálního pletacího programu:

Pak se musí vybrat materiál. V továrně mají celou jednu místnost plnou pestrobarevných nití!

Speciální pletací stroje pak z nití upletou ponožku…

Když je ponožka upletená, lidský pracovník z ní musí odstřihnout přebytečné nitě a očistit ji od nečistot. Pak následuje žehlení, kdy ponožka dostává tvar…

A jakmile už vypadá jako ponožka, může se zabalit do krabice a poslat natěšeným zákazníkům 🙂