RECENZE S PŘEDSTIHEM: Důležité poselství a okouzlující love story

 •

Libby Stroutová je známá jenom svojí vahou – jednou se v novinách objevila jako „nejtlustší teenagerka Ameriky“ a nálepka už jí zůstala. Jack Masselin je ve škole populární a zdá se, že má všechno, co by si mohl přát. Jenže Libby ani Jacka ve skutečnosti nikdo nezná doopravdy…

Libby se těžce potýká s následky svojí váhy, ale jednoho dne se rozhodne vrátit se z domácího vzdělávání zpátky na střední školu. Je totiž odhodlaná všem dokázat,že se nezměnila jen její velikost kalhot, ale také ona sama. Jack se každým dnem potýká s prosopagnosií – nemocí, kvůli které nedokáže rozpoznávat lidské obličeje. Aby se tedy udržel vysoko na středoškolském společenském žebříčku, musí se chovat povrchně a lhostejně. Když se Libby a Jack poprvé setkají, způsobí to ovšem kolosální poprask.

Tíha vesmíru je založená na postavách. Jak Libby, tak Jack jsou jedineční hlavní hrdinové a díky tomu je neobyčejný i jejich vztah, který dává vzniknout originálnímu příběhu. Libby i Jack samozřejmě mají své chyby, ale způsob, jakým se s nimi vypořádají každý den znovu a znovu, je přímo fascinující.

Vždycky jsem si myslela, že bychom měli být schopni zastavit čas. Žili byste si svůj život a v tom nejlepším byste prostě jen zmáčkli pauzu na ovladači, aby všechno zůstalo tak, jak je. Jen si to představte. Lidé, které milujete, nezemřou. Nezestárnete. Jdete do postele a ráno vstanete a najdete všechno tak, jak jste to nechali. Žádná překvapení.

V žádném případě nečekejte sluníčkový románek, u kterého se budete po celou dobu čtení usmívat. Autorka se v knize věnuje hned několika závažným tématům, a to nejen obezitě a prosopagnosii, ale také například šikaně nebo ztrátě blízkých. Díky tomu, že Jennifer Niven přistupuje ke všemu z různých úhlů pohledu máte navíc možnost udělat si vlastní obrázek.

Určitě znáte knihy, které přečtete a po měsíci už vlastně ani nevíte, o čem byly. Tohle se vám u Tíhy vesmíru nemůže stát, i kdybyste se snažili sebevíc. Příběh Libby a Jacka ve vás bude doznívat ještě nejméně půl roku a aspoň dva dny po dočtení nejspíš nebudete schopni číst nic jiného, protože se ke knize budete myšlenkami stále vracet.

Jennifer Niven totiž napsala knihu, která nese důležité poselství, které by si měl zapamatovat každý. Příběh Libby a Jacka totiž neslouží jen pro ukrácení dlouhé chvíle. Tíha vesmíru patří mezi knížky, které dokážou měnit svět. A stejně jako všech ostatních čtenářů, i vás se jistě dotkne zpráva, kterou se autorka rozhodla šířit.

A co se týče vás ostatních, zapamatujte si tohle: NĚKDO VÁS CHCE. Ať jste velcí, malí, vysocí, prťaví, pěkní, obyčejní, přátelští, plaší. Nenechte nikoho, aby vám tvrdil opak, dokonce ani sami sebe ne. Hlavně ne sami sebe.