Cestování časem a kniha EDEN

 •

Cestování časem… komu by alespoň trochu neimponovalo? Je to takové krásné a velice čtené téma. Ano, díky fantasy se můžeme podívat do různých nových světů, díky sci-fi zase do budoucnosti, díky cestopisům můžeme navštívit všechny krásy našeho světa a díky historickým knihám můžeme nahlédnout do minulosti, ale právě díky cestování časem můžeme v knihách vlastně úplně všechno! No, není to báječné?

Pravda, já jsem vůči cestování časem tak trochu zaujatá. A má to jednoduchý důvod… já ho totiž miluju. Opravdu! Kdyby mi někdo doporučoval nebo nabízel několik knih a o jedné z nich řekl, že je v ní cestování časem, ani by nemusel dopovědět zbytek, okamžitě bych totiž sáhla po té s cestováním časem.

Cestování časem je totiž takové vděčné téma, opravdu. Samozřejmě nějaká ta kniha se vůbec nemusí povést a může se stát velice šílenou. Ale zvrhnout se může jakákoliv kniha, nemusí to být zrovna kvůli tomu, že je o cestování časem.

A proč že mám knihy o cestování časem tak ráda? Dovolte mi shrnout několik důvodů:

1) Mám ráda historii. Takže se velice ráda podívám do našich dějin a prožiju příběh tam.
2) Kniha s cestováním časem mi tohle může splnit hned několikrát, protože hrdinové zkrátka můžou cestovat časem.
3) Souvislosti. Když je totiž autor chytrý, velice chytrý, použije všechny možné souvislosti, poznámky, napojí tak příběh na cokoliv a vytvoří tak ve své historii zajímavé situace. Ty nemusí být hned vtipné, ale to je rozhodně milý bonus, který taky dokážu dobře ocenit.
4) A pravý opak těchto souvislostí. Obdivuju zase autora, který se nenechá strhnout svou fantazií a drží se všeobecných znalostí a všechno nechá tak, jak má a do toho vepíše svůj příběh. Já vím, je to trochu paradoxní vzhledem k předchozímu bodu, ale stejně je to tak.
5) S takovouto knihou se můžeme podívat samozřejmě nejen do minulosti, ale také do budoucnosti. A to já taky velice ráda. Přece jenom i to je zajímavé, jak autoři vymyslí a zobrazí naši budoucnost.
6) Ale stejně… není potřeba mnoho důvodů, ono cestování časem už mluví za vše. 🙂

Teď se určitě ptáte, proč tady píšu něco o cestování časem. Věc se má tak, v YOLI nám totiž vyjde kniha, které se to tak trochu týká. Jelikož jsem ji ještě nečetla, nedokážu úplně přesně říct, jak moc se jí to týká, nebo kolik mých bodů splňuje. Ale nebudu si nic nalhávat… Je tam nějak zakomponované cestování časem, takže si ji určitě přečtu! A už se na ni velice, velice těším!

Jedná se o knihu Eden od britské autorky Helen Douglas, a protože nechci moc prohledávat internet, abych k ní mohla říct něco určitého, protože nechci narazit na nějaký spoiler, přiložím pouze anotaci a obálku, kterou už má kniha hotovou! 🙂

Eden Anfield miluje hádanky, takže když se v její škole objeví záhadný Ryan Westland, je jím tak trochu posedlá. On je ale vlastně obyčejný americký teenager. Takže jak to že nepoznává pizzu? A jak to že nikdy neslyšel o Hitlerovi? Co ale Eden zaujalo nejvíc, je pozornost, kterou jí Ryan věnuje.
Jak se tak Eden začíná do Ryana postupně zamilovávat, začíná také odhalovat jeho tajemství. Svůj velký objev učiní jedno deštivé odpoledne, když u Ryana nalezne knihu – biografii o její nejlepší kamarádce napsanou ale o padesát let později! Když později konfrontuje Ryana, zjistí, jaký je jeho důležitý úkol… a že mu pravděpodobně zkazila jedinou šanci, kterou měl k jeho vykonání.

Ano, nezní to jako klasická kniha o cestování časem a v podstatě podle anotace nesplňuje ani jeden můj bod, ale popravdě mi to vůbec nevadí? Stále to zní velice zajímavě a já se nemůžu dočkat, až se do knihy opravdu začtu. Přeci jenom je to první YOLI kniha tohoto roku, už to samo o sobě je super!

Eden od Helen Douglasové vychází 10. února, ale můžeme vám už teď slíbit, že ještě předtím něco zajímavého s knihou chystáme, tak sledujte náš Facebook, ať vám to něco neuteče. 😉