Kam se poděla Mia s Adamem

 •

Adam prosil Miu, aby zůstala. Prosil ji a sliboval jí, že když zůstane, udělá cokoliv, že jí klidně zmizí ze života, pokud to bude potřebovat. Hlavně aby zůstala. A tak Mia zůstala… ale přeci jenom odešla.

„Víš, hodně jsem o tom v posledních letech přemýšlela,“ řekla mi zastřeným hlasem. „Kdo tam byl pro tebe? Kdo tebe držel za ruku, když jsi truchlil nad vším, co jsi ztratil ty?“

Zůstaň se mnou je už stará kniha na poměry v žánru young adult, originálně vyšla v roce 2009, byla filmově zpracovaná a u nás už se dočkala dokonce dvou vydání (a jelikož je stále žádaná a čtená, troufám si tvrdit, že už to o něčem vypovídá). A teď, tedy v listopadu, si konečně budete moct přečíst, jak Miin příběh s Adamem pokračoval.

Od Miiny nehody uběhly tři roky. Mia se uzdravila a odešla do New Yorku na Julliard, nejprestižnější hudební školu v Státech. Z Adama a jeho kapely Shooting Star se staly hvězdy a jejich písničky a alba jsou jedny z nejprodávanějších a nejúspěšnějších. Tři roky se Adam s Miou neviděli, tři roky spolu nemluvili, tři roky o sobě ani vůbec nevěděli. Jaké bude jejich setkání po takové době a po tom všem, co společně prožili?

„Udělal bych to znova. Tím jsem si teď naprosto jistý. Přísahal bych za každou cenu a za každou cenu bych ji byl ochoten i ztratit navždy, jenom abych ji mohl naposled slyšet hrát nebo abych ji viděl v ranních paprscích. Anebo dokonce i bez toho všeho. Udělal bych to znovu, jenom abych věděl, že tam někde ve světě je. Živá.“

Hned na začátku je opravdu nutné upozornit, že hlavní postavou knihy je Adam. Je mi naprosto jasné, že teď jste se určitě všichni začali uculovat a ohromně těšit. No, tak to se zas tolik netěšte. Ano, Adam je sympatický a skvělý kluk, kterého jsme si asi opravdu úplně všichni zamilovali. Ale změnil se. A není se vůbec čemu divit. Stejně jako se změnil před třemi roky život Mie, tahle změna se udála i v jeho životě. Už není tak pohodový a sympatický kluk, který by se všemi bez problému vycházel. Z Adama se stal hajzlík. Stal se z něj docela nepříjemný mrzout, který má vlastně všechno, ale přesto neví, co od života chce. I tak ho ale nebudete při čtení úplně nenávidět. Jasně, nebude úplně příjemný a někdy byste ho za jeho chování opravdu nejradši vytáhli za uši, ale stejně ho pořád budete chápat a rozumět mu. Je to přece jenom Adam. Dozvíte se o všem, co se mu stalo, jak to snášel či nesnášel a bude velice zajímavé podívat se na příběh i z jeho pohledu. Přeci jenom je to i jeho příběh a jeho život.

Určitě jste zvědaví i na Miu, to ona je tou hlavní postavou. A samozřejmě se tady objeví a dostane hodně prostoru a v jistém slova smyslu to bude ta stará známá Mia (i přes to všechno co prožila), kterou jsme si oblíbili. Budete mít šanci poznat aktuální Miu a zjistit jak se změnila a jak je na tom teď. Objeví se i členové kapely, Miia kamarádka Kim, která se vzepřela matce a prorazila jako válečná fotografka, a zpěvačka Brooke de Vega, která se tenkrát v nemocnici tolik snažila Adamovi pomoct. Když nad tím tak přemýšlím, objeví se vlastně všechny postavy z první knihy, takže u všech se dozvíte jejich další životní osudy.

“Všechno by bylo mnohem jednodušší, kdybych umřela. To ale neznamená, že bych teď chtěla být mrtvá. Nechtěla. Momentálně opravdu dělám to, co miluju a to mi stačí. Ale někdy a obzvlášť hned potom, to bylo opravdu těžké. To jsem se vždycky nemohla ubránit pocitu, že by všechno bylo milionkrát jednodušší, kdybych odešla s nimi. Ale ty – tys mě požádal, abych zůstala. Prosils mě. Stál jsi nade mnou a přísahal jsi.“

Možná si na jednu stranu říkáte, že je kniha vlastně zbytečná, obzvlášť pokud máte už zkušenost s druhými díly knih, které jsou vyprávěny z pohledu hlavní mužské postavy. Často se jedná vyloženě jenom o převyprávění první knihy z jiného pohledu. Where She Went ale rozhodně není jenom nějaké převyprávění příběhu a už vůbec se nejedná o zbytečnou knihu. Miin a Adamův příběh se nezastavil v momentě, kdy se Mia probudila. Všechno se v tom okamžiku nevyřešilo a už vůbec se nic nespravilo. Naopak. A hlavně Mia s Adamem si toho mají hodně co vyříkat.

Where She Went není nijak extrémně dějová kniha, je hlavně plná vzpomínek a rozhovorů, které jak nám tak samozřejmě hlavně hrdinům mají pomoct pochopit situaci, do které se dostali. Proto je vlastně docela překvapující, jak moc je kniha napínavá a čtivá. Formanová totiž píše ohromně ladně a velice chytlavě, takže skutečně nebudete schopni knihu odložit. A samozřejmě se znovu objeví mnoho hudebních propojení, které její skvěle naladěnou atmosféru ještě umocňují. Takže se určitě máte na co těšit, Where She Went je totiž rozhodně dostačující a plnohodnotné pokračování Zůstaň se mnou, pokud po jejím dočtení ještě nemáte dost a ještě vám zbyly nějaké ty slzy.