Královna Tearlingu aneb jiný název mě nenapadá

 •

Když se řekne královna, já si okamžitě představím Alžbětu II. mírně shrbenou, s vlastně nic neříkajícím úsměvem a prázdnou kabelkou. Hned za ní se mi vybaví mladá, krásná, dlouhovlasá (a zrzavá) dívka v naprosto nádherných, ale zároveň jednoduchých a skromných šatech, kterou mají všichni její lidé rádi. Tahle dívka je zároveň velice hodná, chytrá, upřímná, spravedlivá a vládne tak svému království. Ano, já vím, velice idylická představa… devatenáctiletá Kelsea, budoucí královna Tearlingu ani tu prázdnou kabelku nemá.

Kelsea pochází z královského rodu, který vládne v zemi jménem Tearling. Její rod ale není velice oblíbený a úspěšný, a to obzvláště nebyla její matka, královna Elyssa. Elyssa nebyla úplně nejchytřejší, a přestože se jí dostalo toho nejlepší vzdělání, nijak ho ve svém vládnutí nedokázala použít. Svým chováním akorát všechny štvala a zemi poslala naprosto ke dnu. Provedla totiž něco opravdu hrozného. Jedinou chytrou věcí, kterou za své vlády udělala, bylo, že poslala svoji maličkou dceru, následnici trůnu, pryč z hlavního města Nového Londýna, protože jí hrozilo obrovské nebezpečí. Jenže teď už se Kelsea nemůže dál schovávat, čeká ji trůn a vládnutí Tearlingu, na které byla celý život připravována. A přestože má ve své královské gardě věrné muže, kteří jí přísahali věrnost, budou to mít všichni velice těžké. Politika Tearlingu je totiž propletená dohody jejího regenta s Rudou královnou, vládkyní Mortmese, sousední země, obchody hlavního sčítatele a mocí církve. Jak Kelsea zvládne hroznou politickou situaci, když se ještě ke všemu musí vypořádat s hroznými činy, které napáchala její matka?

O téhle knize jste toho asi moc neslyšeli, u nás se o ní vážně tolik nemluvilo. V zahraničí ale kolem ní byl docela značný povyk. Třeba Emma Watson je z knihy naprosto nadšená. A už se taky chystá film! A hádejte, kdo bude Kelseu hrát? No ano, Emma Watson! (Což se mi vlastně docela zamlouvá, protože mám Emmu ráda, ale zároveň si říkám, že je na tuhle roli moc hezká a štíhlá a tak, ale nebudu předbíhat, film je teprve v přípravách.)

Kelsea totiž vážně není žádná kráska. A ona si to uvědomuje. Její gardisté se za ní sice otočí a podívají, ale je to jejich povinnost, že. Ona si lidi ale dokáže získat, všechny totiž okamžitě překvapí. Ani trochu se nepodobá své matce, což všichni, a nakonec i Kelsea, značně oceňují. Tak že by byla po otci? To klidně může být, ale nikdo to nedokáže potvrdit, protože nikdo neví, kdo je její otec. Tajemství a záhady. Toho je přesně tahle kniha plná. A otázka, kdo je Kelsein otec, je v porovnání s těmi ostatními, naprostou drobností.

Co ale není úplnou drobností, tedy aspoň pro mě, že knihu nejsem schopna tak úplně zaškatulkovat do žánru. Když to tady tak čtete, musí vám to připadat jako docela jasná fantasy kniha odehrávající se ve svém vlastním světě, který se dost podobá našemu středověku. Přece jenom království, královna, gardisté atd. A kniha je označena ještě k tomu jako kniha s magií! Na tu si ale budete muset trochu déle počkat, než se opravdu objeví, ale je tam, vážně tam je. Zároveň je to také tak trochu sci-fi a rozhodně to má i dystopické prvky… To teprve budete koukat, co si na nás autorka připravila!

Jednoduše sečteno a podtrženo: jedná se o docela zajímavou knihu. Její myšlenka možná sice není úplně geniální a originální a celkově si z toho asi úplně nesednete údivem na zadek, ale věřím, že vás to bude docela bavit. Dobrodružná je kniha dost a čtivá taky. Hlavní hrdinka je chytrá a vtipná a vlastně není jediným vypravěčem. Občas máme možnost podívat se na příběh i z jiného pohledu, a to se ukázalo jako velice chytré. Například se na chvíli vypravěčem stane Rudá královna a řeknu vám, jí nahlédnout do hlavy je vážně povedené. Pak totiž vůbec nebudete vědět, co si o ní máte myslet. A určitě vám přiroste k srdci nějaký gardista, je to totiž kopa zajímavých charakterů a každý z nich má něco do sebe.

Kniha je to určitě zábavná, napínavá taky, takže si myslím, že nudit se při čtení nebudete, a za tím si opravdu stojím. Jen z toho po dočtení asi nebudete zase až tak nadšení, Královna Tearlingu bohužel nemá (zatím?) čím tak moc okouzlit. Ale zase si říkám, že těch možností je ještě docela dost a ještě pár dílů nás evidentně čeká, tak se necháme překvapit. Třeba budeme ještě pořádně koukat, co si na nás autorka vymyslí!