Navštivte Magisterium – školu plnou magie!

 •

Zase ta Clareová, asi si říkáte… že by konečně bez lovců stínů? Ano, Cassandra Clareová napsala knihu, která není ze světa lovců stínů. Nenapsala ji ale sama, dala se dohromady s kamarádkou a známou spisovatelkou Holly Blackovou (Kronika rodu Spiderwicků, Panenka z kostí) a společně rozjely Magisterium. Magisterium je plánovaná pětidílná série o mladém čaroději. Ten se dostává do čarodějné školy, kde se setkává s dalšími kouzelníky a učí se používat své kouzelné síly. Čeká ho několik dobrodružství a několik nebezpečných setkání s obávaným zlým čarodějem… Zní vám to povědomě?

Určitě by mělo! V dnešní době Harryho Pottera znají určitě všichni, jedná se o obrovský kulturní znak nejen mé generace. A už v té době vycházely, a určitě stále ještě vycházejí, knihy jemu podobné.Magisterium není žádnou výjimkou. Proto věřím, že po knize sáhne nejen mladší generace, která Harryho Pottera bere jako něco starého a jako něco už strašně mimo, ale možná po něm sáhnou i čtenáři starší, kteří se chtějí zase podívat do nějaké úžasné magické školy a prožít kouzelná dobrodružství.

Callumu Huntovi je dvanáct let a chystá se na kouzelnickou zkoušku, ale ne že by se vyloženě připravoval. On jí nechce splnit, nesmí. Musí ji úplně zkazit, jak mu řekl otec, protože do Magisteria, magické školy, podle otce jít nemůže. Otec ho před Magisteriem varoval, všichni jeho profesoři jsou zlí a chtějí své žáky jenom využívat. Podle Callumova otce jsou všichni čarodějové zlí, on sám magii už několik let nepoužívá, konkrétně od poslední války s Nepřítelem smrti, při které zemřelo mnoho čarodějů, mezi nimi i Callumova matka. A Callum se opravdu snažil zkouškou neprojít, jako jediný získal dokonce i záporné body… přesto byl ale do školy vybrán. A to právě protože se mu tak nedařilo, mistr Rufus, jeden z učitelů, se totiž obává, že by Callum mohl svojí nepozorností a neznalostí někomu ublížit. Callum se tedy do Magisteria dostává a přestože je z počátku sám a nikdo se s ním nechce moc bavit, nakonec zjišťuje, že škola není tak hrozná, jak mu říkal otec. Dokonce i přátele si tam našel, skutečné kamarády, kteří ho nenechají na holičkách i v tom největším nebezpečí. A že se do pořádného dostal, vyhledal ho totiž obávaný Nepřítel smrti…

Magisterium se vůbec netají tím, že je inspirované Harry Potterem, ono na to vyloženě láká. A s tím se objeví dvě skupiny lidí: zatvrzelí fanoušci Harryho, kteří budou něco nového odsuzovat; a fanoušci otevřeni novým, ale podobným čtenářským zážitkům. V tomto případě jsem patřila do druhé skupiny a na Magisterium jsem se ohromně těšila. Přeci jenom mám Clareovou v oblibě a do kouzelné školy už jsem se docela dlouho nepodívala. Takže ano, skutečně jsem se upřímně těšila. A z počátku jsem byla ze čtení i značně nadšená, velice jsem si užívala Callumovy snahy se do Magisteria nedostat, bylo to takové správně uličnické. Jenže pak jsem si přečetla jednu recenzi a všechno se změnilo.

Recenzentka měla totiž pravdu, Magisterium opravdu jen zbytečně kopíruje Harryho Pottera, a kdyby nebylo známých jmen autorek, asi by série docela rychle zapadla v zapomnění. Jenže věřím, že i velká část čtenářů Magisteria s tímto vědomí do čtení šla/půjde. Jenže mě ona recenze rozhodila nějak víc, připadala jsem si hrozně uražená, že mi někdo takhle zkazil knihu, na kterou jsem se hrozně těšila a byla jsem naštvaná jak na recenzi, tak i na samotnou knihu a i na sebe, že jsem se nedržela svého pravidla a recenzi vůbec četla. Na nějakou dobu jsem knihu rozečtenou odložila, protože jsem se na ni nemohla vůbec koukat a bylo mi to hrozně líto.

Jenže pak mě přepadla zvědavost. Kdo je Nepřítel smrti? Jaké další důvody má Callův otec, že ho nechtěl do školy pustit? Zvládne Callum svá studia a pobyt ve škole? A tak jsem se nakonec ke čtení vrátila, ne se stejným nadšením jako na začátku, pořád jsem byla naštvaná, ale knihu jsem dočetla.

Železná zkouška není skvělá kniha a můžeme ji s Harry Potterem srovnávat, jak chceme, pořád z něj bude vycházet a nijak originální bohužel nebude. Jedná se ale o knihu čtivou, vtipnou, plnou dobrodružství a kouzel a zvláštních postav, které si dokážete oblíbit. Rozhodně je to také kniha, která dokáže několikrát zajímavě překvapit vývojem událostí a u které se nebude nudit. Železná zkouška si rozhodně své čtenáře najde, možná ne mezi těmi staršími, ale pokud hledáte čtení pro mladšího sourozence, je první díl Magisteria dobrou volbou.