Ne vždy má “proč” odpověď

 •

Eleanor & Park… je kniha, o které se hodně mluví. Teda, mluví, píše, ale víte, co tím myslím. V podstatě se jedná o naprosto obyčejné hrdiny, velice obyčejný příběh a obyčejnou obálku, ale ani na jednu ze zmíněných věcí rozhodně po přečtení jen tak nezapomenete, protože kniha opravdu je tak úžasná, jak se o ní říká. Jedná se o knihu, která naprosto uchvátila nejen našeho oblíbeného Johna Greena, ale i spousty a spousty dalších čtenářů.

Každá kniha je pro mě něčím nová, zajímavá a zvláštní. A to může být ve zlém slova smyslu, ale také v tom nejlepší. Eleanor & Park je ale zvláštní svým vlastním způsobem. Příběh si naprosto na nic zvláštního nehraje, prostě vážně tak obyčejný je. A to bude ten hlavní faktor, který ho dělá tak neobyčejným.

Příběh je zasazen do roku 1986 do americké Omahy, když se trochu tlustá a zrzavá Eleanor vrací po delší době znovu bydlet se svou matku, čtyřmi sourozenci a otčímem, se kterým nemá vůbec dobré vztahy. On s ní jedná jako s kusem hadru a ona ho vážně nesnáší. Taky díky němu nebydlela tak dlouho se zbytkem rodiny, protože ji prostě jen tak vyhodil z domu. Po svém návratu začíná Eleanor chodit do školy, kam se denně dopravuje školním autobusem. A v tomhle autobuse, stejně tak jako pak ve škole, se k ní všichni jeho cestující chovají strašně, dělají si z ní legraci a odmítají ji nechat si sednout. Až na Parka, který jí místo vedle sebe uvolní…

Ano, tohle vážně je příběh velké lásky. Je to příběh té první lásky, která má strašně moc překážek, celý svět jí stojí v cestě a my si vždycky myslíme, že to je to ono, to pravé a to nepřekonatelné.

Zatím jsem vás na knihu asi tolik nenalákala, že? Nebojte, mám ještě mnoho es v rukávu, tedy, abych byla přesnější, spíš Eleanor a Park je mají.

Eleanor měla pravdu. Nikdy nevypadala hezky. Vypadala jako umělecké dílo, a umění nemá být hezké, má v člověku vyvolat nějakou emoci.

Eleanor a Park jsou totiž těmi správnými tahouny příběhu a nejde pouze o to, že jsou hlavními postavami. Jasně, díky tomu mají nejvíc prostoru, ale jejich charaktery jsou zkrátka naprosto geniální. Uvidíte. A Park si ani nebude muset malovat oční linky, aby vás naprosto okouzlil!

Eleanor & Park ale není kniha s žádnou tuctovou romantickou zápletkou. Nejedná se o žádnou lásku na první pohled, ani o dlouhé kamarádství, ve kterém by si najednou uvědomili, že se vlastně milují. Oni se na sebe zpočátku ani nepodívají! Několik týdnů tak vedle sebe sedí v autobuse a ani spolu nepromluví. Až nakonec začne Eleanor číst Parkovi přes rameno jeho komiksy a on jí je po nějaké době začne půjčovat, stále ale bez nějaké slovní výměny, prostě jen tak. Ale pak se do sebe začnou postupně, pomaloučku a polehoučku zamilovávat, a je to naprosto kouzelné.

V některých okamžicích – ne jenom dneska, stávalo se to den co den od té chvíle, co se poznali – ho Eleanor přiváděla do rozpaků. Viděl lidi, jak se baví, a byl si jistý, že si povídají o nich dvou. Celý autobus řval smíchy a on si byl jistý, že se chechtají jim.

V těchhle okamžicích Parka napadlo, že by si měl od ní držet větší odstup.

Ne se s ní rozejít. Tenhle výraz se v jejich situaci stejně asi nedal použít. Prostě jen… maličko couvnout. Vrátit mezi ně těch dvacet čísel.

Vždycky si tu myšlenku nechal kroužit hlavou do chvíle, kdy ji znovu uviděl.

Na hodině, jak sedí v lavici. V autobusu, jak na něj čeká. V jídelně, jak si o samotě čte.

Kdykoli Eleanor spatřil, už nedokázal na nějaké couvnutí ani pomyslet. Nedokázal myslet vůbec na nic.

Jen na to, že se jí chce dotknout.

Rainbow Rowell má skvělé nápady a rozhodně umí psát. Eleanor & Park je kniha, která vás totiž rozhodně bude bavit, nejen díky jejich roztomilému zamilovávání, ale také díky spádu, který celý příběh má. A jsem přesvědčená, že konec vás ohromně překvapí, stejně jako překvapil mě. Ale stále to ještě není všechno, co se autorce povedlo do knihy dostat. Najdete v ní ještě plno hudby, ano, opravdu zde najdete v knize hudbu. A také plno komiksových referencí, které ji zajímavě zpestřují. Ale uvidíte, že to stále ještě není všechno. Eleanor & Park je taky extrémně čtivá kniha, která si vás velice jednoduše dokáže úplně a naprosto získat.