Recenze: EDEN – Helen Douglasová

 •

Příběh se odehrává v Anglii a následuje hlavní hrdinku Eden, obyčejnou šestnáctiletou dívku,která se považuje za introvertní dívku bez žádných plánů do budoucnosti. Vše se změní s příchodem nového studenta z Ameriky jménem Ryan Westland, který se zdá jiný od prvního pohledu. Ryan nezná běžné pojmy dnešní doby, jako je Hitler nebo pizza. Zaostává v historii a humanitních předmětech, ale naopak vyniká v astronomii a fyzice. Eden a Ryan se stávají partnery ve výtvarce a blíže se seznamují. Ryan se o Eden zajímá o první chvíle stejně jako o jejího nejlepšího kamaráda Connera, který důležitější než se zdá.

Eden se postupně sbližuje s Ryanem a je si jistá, že skrývá nějaké tajemství. Jednou večer objeví  ve svém batohu mezi jejími věcmi knihu, která patří Ryanovi. Knihu, která se napsaná v roce 2081 jejím nejlepším kamarádem Connerem. Eden pozná pravý důvod Ryanovi návštěvy Anglie a stává se součástí plánu na záchranu celého lidstva. Ryan spolu s Eden a ostatní členi posádky z budoucnosti  se snaží zastavit Connora před objevením nové planety. Planety Eden, která za sto let zniční planetu Zemi.

Kniha je zaměřená hlavně na záchranu Země a důležitost její ochrany. Budování vztahu mezi Eden a Ryanem je vedlejší. Eden působí jako milá, vtipná a vnímavá dívka, která se dokáže rychle smířit s cestováním časem a závažností celé situace. Chápe svůj úkol a dává přednost potřebám ostatních před vlastními. Ryan je pohodový, skromný sedmnáctiletý kluk, který se zprvu snaží soustředit na úkol přiřazený z budoucnosti, ale později  nedokážepřestat myslet na Eden a zbývající čas s ní v přítomném čase na Zemi.

Kniha Eden má v zahraničí celkem průměrnou až špatnou kritiku. Ovšem já byla spokojená a příjemně překvapená. Slyšela jsem o pokračování, takže jsem si nebyla jistá rozuzlením a závěrem, ale vše je vysvětleno a dává to smysl bez druhé knihy. Postavy byly reálné a jednoduše jsem se vžila do situace Eden. Kniha byla zábavná a přečtená ze jediný večer. Doporučuji  každému, kdo hledá oddechové čtení.

Autorka recenze: Lucka Křístková

Anotace:

Eden Anfieldová zbožňuje záhady, a když se na škole objeví tajemný nováček Ryan Westland, úplně ji to pohltí. Na první pohled vypadá jako obyčejný kluk, proč potom nezná pizzu? A jak to, že nikdy neslyšel o Hitlerovi? Ze všeho nejvíc ale Eden mate to, že o ni Ryan jeví zájem. Eden pozvolna propadá jeho kouzlu, zároveň ale rozkrývá i jeho tajemství. Zlom nastane jednoho deštivého odpoledne, když klopýtne o zdánlivě obyčejnou knihu v Ryanově pokoji – biografii jeho nejlepšího kamaráda, která je však datovaná o celých padesát let později. Když se svým objevem na Ryana vyrukuje, zjišťuje, že na ni čeká velmi důležitý úkol, a ona právě málem zničila jeho jedinou šanci na úspěch…