We ♥ Yo Yo Ma!

 •

Minulý čtvrtek do českých kin dorazila filmová adaptace celosvětového bestselleru If I Stay od Gayle Formanové. U nás už kniha vyšla dvakrát – poprvé v roce 2011 pod názvem Jestli zůstanu, podruhé letos s filmovou obálkou a názvem, tedy Zůstaň se mnou. Knížku už máte samozřejmě přečtenou (a pokud ne, tak byste se do ní měli co nejdříve pustit), otázka tedy zní, jestli se máte vydat i na film?

Očekávání

Hanka: Jestli zůstanu jsem četla už před několika lety a kniha se mi líbila. Letos v květnu jsem si ji přečetla znovu a byla jsem z ní nadšená daleko více. Přestože jsem za ty roky totiž přečetla spoustu knih, a možná dokonce hodně podobných, If I Stay se mi líbilo nejvíce. Proto jsem se na film hodně těšila. A velice jsem byla zvědavá na to, jak provedou všechny ty časové skoky a vzpomínky a trochu jsem se bála, že to neudělají tak, jak je to v knize. Že se jim nepovede dobře přeskakovat ze současnosti do vzpomínek. Ale povedlo se. A ani nevím, jestli jsem se ve všem dobře orientovala kvůli tomu, že znám knihu, nebo protože to bylo tak dobře udělané.

Anežka: Musím přiznat, že se mě kniha Jestli zůstanu nezaujala tak moc jako většinu ostatních čtenářů. Letos jsem ji přečetla podruhé a líbila se mi více než před třemi lety, ale i tak se mi víc líbila její novější kniha Jen jeden den. Ale od prvního zhlédnutí traileru na If I Stay jsem si říkala, že to vypadá dobře, a rozhodně to musím vidět. Jen aby to nepokazili…

Věrnost knize

A: A můžete si oddechnout, podle mě nepokazili. Hlavní příběhovou linií jsou umně propletené Miiny vzpomínky, přesně jako v knize. I když je to docela tenká kniha, nenechali tam úplně všechno. Film se více zaměřuje na Miin vztah s Adamem, zatímco v knize je to tak půl napůl s rodinou a kamarády. Ale nedá se říct, že by mi něco výrazně chybělo. Malé odchylky jsou prostě nutností, s níž se u filmových zpracování musíme smířit. Možná mě maličko mrzí, že se neukázala Brooke Vega, aby “udělala bengál”, protože to by mohla být celkem legrace, ale co se dá dělat. Jediná věc, která by mohla být problém, je určitá změna v Adamově proslovu na konci, ale to jen v případě, že se tvůrci rozhodnou natočit i pokračování, knížku Where She Went.

H: Tady naprosto ve všem souhlasím s Anežkou a vlastně nemám co dodat.

Herci

A: Když jsem před lety četla Jestli zůstanu poprvé, měla jsem o postavách nějakou představu. Jakou? Jo, to už byste toho po mně chtěli moc, to si nepamatuju. Pak přišel trailer, který jsem si pouštěla neustále dokola (takhle to děláte všichni, nebo jenom já jsem ta divná?), a když jsem četla knihu podruhé, filmoví herci převzali vládu nad mojí fantazií. Takže světe div se, když jsem film konečně viděla, herci byli přesně podle mých představ, no představte si to! Takže bez problému.Ale vážně – myslím, že vybrali moc dobře. Já nejsem moc dobrá na hodnocení výkonů herců, jen málokdy se mi nezdá něco jiného než podoba, ale víte co? Věřila jsem jim to.

H: Co si teď tak pročítám různé reakce na film, většina diváků ohromně vyzdvihuje Chloë Grace Moretz. Já ji viděla ve filmu snad poprvé. Tedy, viděla jsem ji v Kick Ass, ale to tak nějak nepočítám. Nicméně jako Mia se mi docela líbila. Sice jsem asi měla o Mie trochu jiné představy, když jsem knihu četla, ale CGM roli podle mě zvládla velice dobře. Oni ostatně všichni herci byli nějací vážně dobří. Jamie Blackley byl naprosto ideální Adam! Vážně. Věřte mi to! Celá Hallovic rodinka skvělá, nejen charakterově, ale skvěle zahraná. A hodně se mi líbila i představitelka Kim, udělali mi totiž radost, že si ji zahrála pro mě zcela neznámá herečka, kterou doufám, ještě v nějakém filmu uvidím.

Písničky

H: Na film jsme šly v neděli. V sobotu jsem si pustila soundtrack. A rozhodně to nebyla chyba. Díky němu jsem se na film těšila ještě daleko víc! Celou tu dobu, co jsem ho poslouchala, přemýšlela jsem:  u jaké scény asi tak bude tahle hezká písnička, a co tahle? ta by se hodila k téhle scéně! A proč je tu takováhle pomalá verze písně Halo? To je trochu divné, ale skladba určitě povedená (když písnička začala hrát ve filmu, řekla jsem si jenom “Áha!”) Celý film byl hudbou propleten, protože hudba má v knize hluboký význam. Nejen v podání Miy, ale také Adamovy kapely Shooting Star, která se teda ve filmu jmenuje Willamette Stone (budiž), a rozhodně soundtrack obstál na jedničku. A věděli jste, že skladby Adamovy kapely opravdu nazpíval Jamie Blackley, představitel Adama?! (Btw. skladbu Today jsem si nastavila jako hudbu budíku a je to velice příjemné probuzení.)

Soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=0RDoLClMXJc
Today: https://www.youtube.com/watch?v=Q04mXgwE8fQ

A: Hlavní hrdinka cellistka, přítel v kapele, rodiče bývalí punkeři… Ještě aby ten film nebyl plný písniček! Soundtrack jsem si párkrát poslechla ve chvíli, kdy ho začala Hanka opěvovat, ale až na pár výjimek mě žádná písnička neuchvátila tak moc, jako to bylo třeba v případě soundtracku k Hvězdy nám nepřály, totiž že bych si ji musela pouštět stále dokola. Ale ve filmu se to poslouchalo dobře, a taky se jím mihne mnohem víc písniček než jsou ty na soundtracku. Kompletní seznam si můžete prohlédnout tady: http://www.tvmoviesongs.com/movies/if-i-stay-soundtrack

Krátký odstavec o tom, jak jsme všichni brečeli

A: Během titulků se ozývala jen melodie písničky, moje nadávky na titulky a hromadné smrkání. Díkybohu za voděodolný make-up. Takže tak.

H: Já většinou brečím v jiných chvílích, než když brečí ostatní. Jasně, u těch nejvíc brečících scén jsem si pobrečela taky, ale slzy tekly v podstatě u těch velice šťastných okamžiků. Ty na mě totiž mívají často větší účinek než ty smutné.

Celkové shrnutí

H: Popravdě ani nevím, jak tohle shrnout, přijde mi, že už všechno bylo řečeno. Asi je dost patrné, že se mi film vážně líbil. Ale rozhodně ho potřebuju vidět minimálně ještě jednou, abych si svůj názor upevnila, či případně pozměnila, tak už to se mnou a filmy chodí. Případné změny se ale určitě budou týkat jen nějaký drobností, protože se to prostě vážně povedlo.

A: Když to shrnu, dala bych filmu tak 4 hvězdičky z 5. Není to můj nový nejoblíbenější film, ale líbil se mi hodně. Ale ještě než skončím, musím si na jednu věc postěžovat. Kdo sakra překládal ty titulky a proč to po něm někdo nezkontroloval? Nejdřív přeloží “I can still feel it in my fingers” jako “a já ještě pořád necítím prsty”, pak píše “mě” místo “mně” a pro změnu “mně” tam, kde má být “mě”, “jí” místo “ji”, “vyjímka”, “kdyby jsme” a “ztrávit čas”. Už jsem ztrávila hodně věcí, a to včetně obědů ze školní jídelny, ale čas teda ještě ne… Vrcholem byl závěrečný překlad “novel” jako “novela”. A to jsou jenom věci, kterých jsem si všimla během sledování filmu a větší či menší míře slzení. Na to, že to u nás mělo premiéru až měsíc po té oficiální, to někdo parádně odfláknul.

Jak jsme si během psaní povídaly:

A: řeknu ti, Hani, je zajímavý sledovat, jak píšeš 😀
H: taky si myslím 😀
Zrovna jsem se chtěla divit, že jsi neviděla Kick Ass, no proto 😀
Na to jsem byla donucena se podívat! 😀
A nelíbilo se ti to? Mně jo 😀 Jinak ještě teď hrála v té nové adaptaci Carrie, ale to prý nic moc
Mně to přišlo jako totální blbost. 😀 Carrie jsem neviděla.
Ale vtipná blbost! A trochu moc brutální, no… A ještě hrála v americké adaptaci Ať vejde ten pravý. To by mohlo být scary
to jsem viděla kus toho originálního a nezvládla jsem to dokoukat. 😀
já ne… ale tak hele, je jí teprve 17, mladší než ty, ještě bude mít dost příležitostí 🙂
to jo, jen mě prostě trochu překvapuje, že je už teď tak známá, přestože zase tolik filmů na kontě nemá (nebo aspoň mně to tak nepřijde :D)
Na csfd je jich docela dost, ale většinu jich neznám..
Já si myslela, že je to Blackley 😀
tohle je skoro škoda smazat, to ti povím 😀
to rozhodně nemaž! 😀
ten trailer budeš muset přidat ty, já to s tím formátováním ještě moc neumím…
Ok, přidám 🙂 Teda, jestli to budu umět. 😀
Když ne ty, tak kdo jiný?
Ale jo, zvládnu to 😀
Ok, teď ukáply slzy, jak hledám trailer na youtube… 😀
víš, že u tebe mě to už ani nepřekvapuje?
Ale aspoň už koukám na ten trailer celý a nezavírám oči u scény v autě!