“Zůstaň se mnou” nás znovu zasáhne

 •

Zůstaň se mnou (Jestli zůstanu/If I Stay) jste možná už skoro všichni četli a ani bych se tomu nedivila, protože kniha to není úplně nová. Dokonce to není taková novinka ani u nás (a to už je co říct, že). Je mi ale trochu líto, že v době, kdy u nás vyšla, se nedočkala té správné pozornosti, kterou si podle mě rozhodně zaslouží. (Proto jsme se také v češtině ještě nedočkali druhého dílu.)  Dokonce si troufám tvrdit, že kniha tak trochu předběhla svou dobu, protože příběhy podobného tématu a žánru mají až teprve teď svoje období, a tak se na Zůstaň se mnou bohužel zapomíná. A to mě opravdu hodně mrzí, protože to si tahle báječná kniha rozhodně nezaslouží.

Proto mi obrovskou radost udělal připravovaný film, protože nejen že se na něj ohromně těším, neboť podle trailerů to vážně vypadá, že bude povedený, ale hlavně protože se díky němu začalo znovu mluvit i o knize! Hurá!!

Proč tedy o knize tak básním a říkám, že si zaslouží tolik pozornosti?

Zůstaň se mnou vypráví o Mie, středoškolačce, která už jako malá zcela propadla hře na cello a jejíž celá rodina má k muzice blízko. Její rodiče jsou rockeři tělem i duší, jen Mia má více blízko ke klasické hudbě. Díky hudbě se Mia seznámila s Adamem… zpěvákem kapely Shooting Star, která sice mimo jejich město není známá, nicméně u nich oblíbení jsou a to docela hodně. Adam s Miou se potkávali ve škole v hudební učebně a postupně se mezi nimi vytvořil vztah. Ale nebylo to žádné hrrrr, a už spolu chodíme a milujeme se. Bylo to takové obyčejné, normální, měli problémy, báli se, hádali se, ale vybudovali si opravdu zajímavý, upřímný a milující vztah. Celý Miin svět ale ztroskotal jednoho dne, když v Oregonu napadlo tolik sněhu, že všechny školy byly pro ten den zavřeny. A přestože sníh byl zase za chvilku pryč, tohle zrušení už nebylo vráceno zpátky. A tak se Mia s rodinou, rodiči a malým bráškou, rozhodla vydat na výlet, navštívit rodinné přátelé a zajet na večeři k prarodičům. Což se ale celé rodině stalo osudným, protože se na silnici srazili s protijedoucím autem…

A tak se Mia ocitla mezi životem a smrtí, doslova. Vidí totiž po srážce aut sama sebe ležet v bezvědomí v autě, sleduje, jak ji záchranáři z auta vytahují, jak ji odvážejí do nemocnice, jak odvážejí jejího bratra a rodiče… Vůbec netuší, co se jí to vlastně děje, ale odchází se svým tělem do nemocnice, kde se jí lékaři snaží dát do pořádku, ale její tělo je v kómatu, ze kterého se jen tak neprobudí. A o tomhle je vlastně celá kniha… o tom, jestli se má Mia probudit. Jestli jí za to ten, teď už vlastně dost zpackaný, život vlastně stojí, obzvlášť když se ještě průběžně zhoršuje.

Zůstaň se mnou je kniha velice zajímavě napsaná. Lehce, ale zároveň velice vážně, citlivě a krásně poeticky. Opravdu zajímavě a dobře se čte. Autorka často střídá prostředí a časy: v jednu chvíli se nacházíte s Miou v současnosti, kde aktuálně popisuje, co se odehrává v nemocnici, pak si ale na něco vzpomene a vrátí se na do minulosti a vypráví, jak se něco odehrálo tam. Nic ale není zmatené, to vůbec, naopak. Knize to dodává tu pořádnou atmosféru. A hlavně, díky tomuto faktoru se kniha čte značně rychle, protože jí to dodává na napínavosti.

Zůstaň se mnou je také kniha plná zajímavých myšlenek, které vás opravdu dokáží přivést k přemýšlení. K přemýšlení tak nějak nad vším, nad sebou, nad svým životem… Kniha s podobnou tématikou to má asi vlastně v podstatě v popisu práce. Nicméně tady to není uděláno vůbec žádnou násilnou cestou, je to u ní zkrátka velice přirozený jev. Zůstaň se mnou je prostě kniha o životě, o budování vztahů, o rodině, protože ta má zde obrovské místo, o přátelích… zkrátka o životě a o tom, jestli se má Mia kvůli čemu probouzet.

Možná tohle není úplně ta pravá kniha pro vás, pokud nemusíte podobné a nechci říct jednoduché ani lehké příběhy, protože to rozhodně tahle kniha není, ale prostě něco takového obyčejně neobyčejného o životě, ale i tak věřím, že vás Zůstaň se mnoudokáže hodně zaujmout. To ta kniha totiž velice dobře umí. A opakovaně, to mi věřte.