Čtenářská recenze: Kam jsi odešla

 •

Přiznám se, že si nejsem až tak jistá, která kniha se mi líbila více. Jestli Zůstaň se mnou nebo Kam jsi odešla. Obě knihy mi přišly tak podobné, ale zároveň byla každá úplně jiná. Abych to shrnula, když porovnám If I stay a Where she went – první díl je mnohem více uspěchanější a chaotický. Druhý díl je klidnější a víme, co od něj očekávat.

Jestli se někdo ptáte zda je kniha stejně dojemná, tak mi nezbývá nic jiného, než odpovědět ano, je skutečně dojemná. Sice nepadlo tolik slz jako při její předchůdkyni, vlastně nepadly žádné, ale v jádru dojemná je.

Anotace: Od oné tragické autonehody uběhly tři roky… Mia sice přežila, ztratila však svou rodinu i chuť do života. Drsnou zkoušku nevydržel ani vztah s kytaristou Adamem a cesty obou mladých lidí se rozešli. Nadaná violoncellistka je hvězdou newyorské konzervatoře Juilliard, zatímco Adam, který se mezitím stal rockovou hvězdou, žije v Los Angeles a krmí bulvár svým bouřlivým vztahem se slavnou herečkou. Když během svého turné zůstane sám trčet v New Yorku, náhoda ho svede dohromady s Miou. Tu osudnou noc se společně toulají po městě, vzpomínají na minulost a nesměle otevírají srdce budoucnosti – a také jeden druhému. Dá se však vrátit všechen ten čas, který ztratili? Dají se odpustit chyby, které oba udělali, a splnit nesplněné sliby?

Nejvíce mě dojímalo, jak byl Adam Mie odevzdaný. On ji měl tak rád, ale jak mu to mohla udělat? Ano, soucítím s tím, co se jí stalo, ale on ji měl rád a chtěl pro ni to nejlepší. Mohla mu dát alespoň šanci. V minulém díle jsem si ji moc oblíbila, ale poté, když všechno dokázala a je slavná mi přijde nadutá a sobecká. Ale na druhou stranu nechápu Adama proč Mie slíbil, že když zůstane, tak ji nechá jít, když pak nebyl schopen normálně žít. Neměla bych to odsuzovat, protože sama nemám sebemenší potuchy, jak bych se na Miině místě zachovala já.

Nejvíce, co mě štvalo, ale zároveň jsem si to ráda četla byly Adamovy vzpomínky, které celou knihu doprovází. Zatímco v If I stay šlo o děj a o Mia řešila to, jestli má zůstat nebo odejít, tak zde šlo o city a emoce, šlo o to, aby se Mia s Adamem usmířila, protože on je na pokraji zhroucení. První kniha byla epická, zatímco tato je spíše lyrická.

Myslím, že pokud jste přečetli první díl série Žít pro lásku, tak se vám kniha bude určitě líbit. Není to kniha, která by mě odrovnala, ale zároveň nelituji, že jsem jí věnovala svůj čas. Musím se přiznat, že od Gayle jsem četla už lepší knihy. A jak to bývá u všech knih, i tato má nějaké ty mouchy, které autorka až tak dobře nevychytala, ale každé dílo má své chyby a to dělá knihu originální. Může být kniha vůbec dokonalá? Já myslím, že jestli existuje perfektní kniha, tak je jich nespočetně. Každému se přeci líbí něco jiného.

Moc děkuji nakladatelství YOLI, které mi umožnilo prožít Vánoce s touto milou knihou. Nebudu litovat mého vánočního výběru. Sice v této knize není zdaleka nic vánočního, ale změna je život! Jestli nad knihou váháte, tak mě stačí jen říci, ať do toho jděte!

Autorka recenze: my-ideallife.blogspot.cz/