Druhý Labyrint je… jiný

 •

Po roce jsem se znovu šla podívat na Dylana O´Briana na velkém plátně. Teda, šla jsem na druhý Labyrint, samozřejmě. A docela jsem se těšila. Knižní série Jamese Dashnera se mi vlastě dost líbila a mile mě překvapila svojí originalitou a značně nečekaným a nelítostným zakončením. První film byla dobrá podívána, sice hodně postavená na momentu překvapení, kdy se prostě leknete, když uvidíte toho hnusného rmuta, a podruhé už vás to nechá relativně chladnými, ale poprali se s tím dobře. Druhý filmový Labyrint je… no, úplně jiný než kniha.

Pokud se těšíte na určitou scénu z knihy, tak vás bohužel zklamu. Vlastně nic z knihy ve filmu není, kromě postav a prostředí samozřejmě. V podstatě celý příběh je překopaný a vymyšlený jinak. A bohužel v některých částech ne úplně dobře, protože ta hlavní pointa příběhu, proč vlastně byl labyrint a co je cílem ZLOSINu nedává tak úplně smysl. A ne pouze v porovnání s knihou. I někomu, kdo sérii nečetl, přišla tahle část nejasná a nesmyslná.

Přesto se ale jedná o docela povedený film. Nemyslím teď jenom díky zajímavým hercům (a to nemluvím jenom o Dylanu O´Brianovi, všimli jste si pořádně Minha (a jeho nezničitelného účesu – „Pusť to naplno, můj účes to vydrží!“), Winstona, Newta (s neodolatelným přízvukem), Jorgeho, Brendy i Teresy? Jeden zajímavější než druhý!), myslím hlavně vážně pěkné scénické a grafické práce. I když teda s reáliemi si filmaři moc práce nedali (jsou u New Yorku hory?). Každopádně zničené město, kterým skupinka putovala, se neskutečně povedlo a záběry v poušti byly doslova dechberoucí. A v momentě, kdy Brenda bojuje o život s raplem ve zničeném a nebezpečně nakloněném mrakodrapu, leží na okně a pod sebou má několik desítek metrů prázdna a sklo se může každou chvíli roztříštit, tak i člověku, který vážně nemá závratě a strach z výšek, nebude úplně dobře (odzkoušeno).

Film má lehce přes dvě hodiny, to je dost. Nudit se ale rozhodně nebudete. Druhý Labyrint je vážně nadupaný akcí, přeci jenom je to akční film. Některé momenty sice nebyly úplně nejchytřejší a v konverzacích se často objevila velká klišé, ale celkový dojem je vlastně docela dobrý. Jasně, mám hodně výhrad a vůbec to nelze porovnávat s knihou, protože s ní to nemá vážně skoro nic společného, ale od takového filmu divák asi nemůže mít úplně přehnaná očekávání. Na takovém filmu si divák užívá povedené scény a vymakanou grafiku, zažije trochu akce a pobaví se nad častými vtípky. Tak proč vlastně ne?

Mám tu pro vás ještě takový mini kvíz, tak schválně, co budete vědět. A negooglit! 😉
1. Co mají společného představitelé Newta, Jansona a Harriet?
2. V jakém pohádkovém seriálu můžete vidět Jorgeho?
3. Ve které další dystopické sérii si zahrála Brenda?
4. Jakou nám známou zrzku bude hrát představitelka Sonyi?