Já už jsem to viděla, heeeč

 •

Od filmové distribuční společnosti jsme dostali historické minimum lístků, takže žádná velká předpremiérová akce pro vás se nekonala, za to se omlouvám. Přitom tam bylo dost volných míst, ještě nejméně třicet nadšených fandů a čtenářů by se tam vešlo. Nevadí. Jindy.

Každopádně já jsem tam tedy byla. Přináším první zprávy. Nejdůležitější informace na začátek – s knihou ten film nemá moc společného. Teda postavy, samozřejmě, ale děj je o hodně jiný. Na druhé straně, stejně jako v případě prvního dílu se jedná vesměs o změny, které příběhu na plátně rozhodně prospěly.

Stejně by se to tam všechno nevešlo, že.

Jinak se tedy Thomas a jeho parta po útěku z Labyrintu ocitají na novém místě, kde by měli být v bezpečí. Ale nejsou. A tak se octnou na spáleništi. Stráví tady podstatně méně času než v knize, nekoná se tady žádné tragické plahočení se nekonečnou pouští, zemře jenom jedna postava, od níž se to (přiznejme si) od začátku čeká.

Pak přichází na řadu Jorge a Brenda, kteří se mi líbili moc a moc, knižní předloha jim nesahá ani po paty. A Jorgeho gramofon? Geniální. Tak trochu to tušíte, a stejně se nemůžete dočkat.

Děj byl chvílemi roztomile, až pohádkově prostý, já bych třeba moc nemávala baterkami, když mě právě honí celý ZLOSIN, a taky bych s takovým klidem nevylezla z úkrytu pět metrů od místa, kde mě ještě včera honilo sto raplů. Ale s tím nic nenaděláme. Holt měli to ve scénáři.

Raplové jsou výborní. Nečekané plus. Obávala jsem se béčkových halloweenových příšer, místo toho nám však tvůrci servírují kvalitní bestie jako vystřižené z těch nejlepších počítačových her. Stejně povedené jsou všechny akční scény a taky prostředí. Úplně nej pak samozřejmě spáleniště, postapokalyptická metropole, jak ji už nejspíš znáte z plakátů. Milion bodů.

Podtrženo a sečteno, druhý díl zfilmované Dashnerovy trilogie je příjemnou oddechovkou, divácky nenáročnou, chvílemi dokonce vtipnou, která obecně počítá asi především s tím, že na ničem ostatním nám tolik nesejde, hlavně chceme vidět Dylana O’Briena. Nemýlí se.

Mám pocit, že Minho je nějaký oplácanější. Možná se pletu. A Newt nám povyrostl, ne? Každopádně Minho působí medvídkovitěji a navíc se nedávno oženil, takže se přeorientovávám zpátky na Thomase. Je můj!

Ale můžete se na něj jít podívat. Proti tomu nic nemám. V českých kinech oficiálně od čtvrtka. Čau!