Jak to všechno začalo

 •

Tvrzení, že Labyrintem všechno začalo, je momentálně značně nepravdivé. Všechno začalo dávno, dávno před ním. A pro Thomase s Teresou to platí obzvlášť. Chcete se dozvědět, jak to tedy doopravdy začalo? Jak vlastně vznikl labyrint a jak to na zemi vypadlo ještě před ním? Pak si přečtěte prequelové díly k sérii Jamese Dashnera a budete mít jasno!

Dashner hned ve dvou dílech, v Rozkazu zabít a v The Fever Code (chystáme vydat letos), odhaluje původ labyrintu a ZLOSINU, a co všechno událostem trilogie předcházelo. Ústředními postavami jsou sice znovu Thomas s Teresou… ale budete si na ně muset chvíli počkat. K nim se totiž Dashner dostává až v úplném závěru Rozkazu zabít. Celý Labyrint už jste četli, že? Takže si myslíte, že Dashnera už trochu znáte a tušíte, jak bude Rozkaz zabít fungovat? A ejhle, ono ne. U Dashnera člověk nikdy neví. Jedinou jistotou je to, že vždycky překvapí a naprosto dostane do kolen. A to se rozhodně povedlo i v Rozkazu zabít.

Už je nějakou dobu po slunečních erupcích a příběh Rozkazu zabít začíná v jedné odlehlé osadě. Přeživších je málo, ale nějak v osadě fungují a žijí. Dokud se z ničeho nic neobjeví stíhačka, ze které po obyvatelích osady někdo střílí zvláštní šipky, které s nimi dělají hodně divné věci. Přicházejí kvůli nim totiž o rozum. A ti, co o rozum nepřicházejí, přicházejí o své přátele. Mark, mladý přeživší z osady, je přesvědčen, že mohou být zachráněni. A tak je čas vyrazit na cestu a najít pomoc… přežijí takovou cestu?

James Dashner rozhodně ví, jak napsat dost nadupanou akční knihu, od které se nebudete moct odtrhnout. A aplikuje to i na Rozkazu zabít. Kniha si dokáže svého čtenáře vtáhnout a dát mu přesně to dobrodružství, které slibuje. Akčních scén obsahuje dost. A autor si v nich rozhodně nebere žádné servítky, takže rozhodně neinklinujte k nějaké postavě. V tomhle se na něj bohužel můžete spolehnout. Můžete se také spolehnout na to, že vám vše slibované nedá na stříbrném podnose. Odhaluje zde sice počátky labyrintu, ale ne nijak přímo, na něco budete muset přijít sami. A protože autor umí značně napínat, na něco si budete muset ještě počkat. A samozřejmě něco si nechá pro sebe, přece nám neodhalí všechna svá tajemství. Rozhodně ale celou knihu dokázal vygradovat velice dobře.

Pokud jste fanoušky Labyrintu, pak je Rozkaz zabít přesně pro vás. Bohužel musím uznat, že úplně samostatně si kniha nevede nejlépe, protože jí chybí jakýsi větší záběr, který by tvořil větší příběh i pro někoho, kdo si knihu vezme jako první díl. Ale pokud máte Labyrint přečtený, Rozkaz zabít na vás nedočkavě čeká. (A rozhodně ho čtěte až jako čtvrtou knihu, oficiálně je to sice prequel, ale rozhodně se má číst až se znalostmi celého Labyrintu.