O vyvoleném kouzelníkovi…Simonu Snowovi

 •

S fanfikcemi se v poslední době roztrhl pytel. A nebudu tvrdit, že nejsou úspěšné. Viz třeba After (a mnoho jemu podobných), to je jedna z našich nejprodávanějších sérií a už to asi o něčem vypovídá (a o sérii samotné si můžu myslet cokoliv). Mám ale takový pocit, že s Nedej se je to trochu jinak, nebo takhle, osobně se na Nedej se dívám úplně jinak.

Pokud jste četli předchozí knihu Rainbow Rowellové – FANGIRL – tak víte, co je Nedej se. Ale nebojte, objasním. Ve Fangirl existuje osmidílná série o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi, který chodí do kouzelné školy, učí se čarovat a je vyvoleným, který má porazit obávaného a zlého kouzelníka. Pokud vám to zní povědomě a připomíná Harryho Pottera, tak jste na správné adrese. Rainbow Rowellová Harryho Pottera miluje, a proto napsala Fangirl. A stejně jako u nás existuje mnoho věrných fanoušků Harryho Pottera a mnoho jeho fanfikcí, tak i ve Fangirl existuje mnoho fanfikcí Simona Snowa. A jednu takovou píše hlavní hrdinka Fangirl, Cath. A to je právěNedej se.

Na autobus jdu pěšky a sám.
Když odjíždím, je kolem toho spousta papírování. Celé léto si bez doprovodu dospělého a propustky od královny nesmíme ani skočit do Tesca – a na podzim v děcáku prostě něco podepíšu a můžu si jít.
„On chodí do zvláštní školy,“ vysvětluje jedna úřednice druhé, když odcházím. Sedí v kukani z plexiskla a já jí šoupnu papíry škvírou pod okýnkem. „Do školy pro těžké delikventy,“ dodá šeptem.
Ta druhá ani nezvedne hlavu.
Každé září je to stejné, a přitom nikdy nejsem ve stejném ústavu dvakrát.
Poprvé, když mi bylo jedenáct, mě do školy doprovodil samotný Mág. Další rok prohlásil, že se na Watford dokážu dopravit sám. „Zabil jsi draka, Simone. Pár přestupů a kus pěšky jistě zvládneš.“

A nejlepší na tom všem je, že Nedej se je naprosto skvělá kniha! Budete ji číst s úsměvem na tváři, protože je tak vtipná, a ke konci dokonce se zatajeným dechem, protože umí být i pořádně napínavá.

Rainbow Rowellová totiž psát prostě umí. Bez debat. Takže i takováto fanfikce se stává jednoznačně plnohodnotnou knihou, která může ostatním „normálním“ knihám bez problému konkurovat.

A případná podobnost s Harry Potterem? Záleží vůbec na tom? Je mi jasné, že zrovna letos je dost přepotterováno, takže pokud tohoto brýlatého kouzelníka úplně nemusíte, můžete toho mít už plné zuby. Ale tak proč si nevybrat jiného? Simon Snow se vám úplně nabízí! A rozhodně ničeho litovat nebudete.

Prudce vzhlédne, obličej má celý zkřivený. Vypadá, jako bych se do něj už začal navážet.
„Co to děláš?“ procedí vztekle mezi zuby.
„Sprchuju se. Co máš za problém?“
„Tebe,“ odpoví a hodí batoh na zem. „Pořád jenom tebe.“
„Ahoj Bazi. Vítej zpátky.“

Ve vyprávění se střídá hned několik hlavních postav a Rowellové se to skutečně povedlo. Na začátku každé kapitole je sice hned napsáno, kdo bude vyprávět, ale není to vůbec potřeba. Postavy jsou tak jedinečné, že vůbec nehrozí, že by vám nějak splynuli a že byste nevěděli, kdo vlastně vypráví. A s tou jedinečností to není jen tak… každá postava, která se k vyprávění dostane, má něco do sebe. A ten skvělý smysl pro humor a ironii! Povedla se zde naprosto skvělá kombinace, takže se určitě budete skvěle bavit. A k tomu se nebudete moct od knihy odtrhnout, protože děj tak dobře graduje. Takže má Nedej se samá pozitiva a já doufám, že pokud jste knihu ještě nečetli, tak to hodně brzy napravíte!