Sex? Ne, radši knihu!

 •

Je to tady! YOLI vydává úplně první knihu českého autora, v tomto případě tedy autorky. Copatá máma vyšla 23. září a my v redakci jsme moc zvědaví, jak se vám bude líbit.

Hlavní hrdinkou Copaté mámy je maturantka Lucka. Pracuje v cukrárně a v hlavě má zmatek ohledně maturity, výběru vysoké školy a své budoucí kariéry. Všichni mladí lidé mají v tomhle věku v hlavě chaos. Jenže aby toho nebylo málo, Lucka má podezření, že je těhotná…

Znovu jsem si v duchu probrala všechny pozorované příznaky. V první řadě zpoždění, které se vymyká i mému liberálnímu cyklu. Tendence zvracet, jakmile se probudím, jakmile zavětřím příliš výraznou vůni a jakmile pomyslím na to, že jsem možná těhotná. Citlivá prsa. A ten neodbytný vtíravý pocit…

Pokud by byla „v tom“, bylo by to v háji. V létě chtěla s kámoškou procestovat Itálii, skočit s padákem… Rozhodně ani nepomyslela na to, že bude v té době vybírat kočárek a jméno.

Už od první stránky je jasné, že u téhle knihy se nudit nebudete. O vtipné, vážné i naprosto ztřeštěné situace tady skutečně nouze není. Mladá česká autorka Barbora Bečvářová v knize chytře zúročila vlastní zkušenosti s těhotenstvím, ke kterému došlo v nejméně vhodnou chvíli.

Stejně jako ve většině ostatních YOLI knih, i Copatá máma je čtivý mix humoru a citlivých momentů. Barbora Bečvářová se poměrně odvážně staví vedle zahraničních mistrů literatury pro mládež (Rainbow Rowellová, Lauren Saftová, Francesca Zappia…) a úspěšně!

Nebudeme tady psát nic o tom, že „na český poměry dobrý“, protože Copatá máma má parametry literatury světové. Jenom čekáme, kdy se nám ozvou zahraniční nakladatelé, kteří budou mít zájem knihu přeložit!

Při čtení o tom, čím si hlavní hrdinka Lucka prochází, většinu čtenářů přejde chuť na milostné dovádění. Sex? Ne, radši knihu. Copatá máma tak kromě skvělého čtení může posloužit taky jako ta nejlepší antikoncepce…