Pět jich vchází, ale jen čtyři vychází…

 •

Povězme si to na rovinu: Všichni na Bayviewské střední Simona nesnášeli. Jen ve mně se našlo dost odvahy, aby se s tím něco udělalo. Nemáte zač.

Všichni už určitě víme, že na amerických středních školách to chodí trochu jinak a určitě jste si už taky všimli, jak to vypadá, když někdo za trest zůstává po škole. Pro takové případy existuje speciální místnost, kam jsou všichni takoví studenti na určitý čas posláni a svůj trest si tam vysedávají. Občas dostanou i nějaký úkol navíc, který tam musí splnit. A přesně takhle se po škole ocitne pět žáků Bayviewské střední: Bronwyn, Cooper, Addy, Simon a Nate. Jen čtyři z nich ale odtamtud odejdou živí.

V kelímku se našly stopy arašídového oleje, takže se zdá jasné, že Simon zemřel kvůli tomu, že se napil. Teď se snažíme přijít na to, jak se tam ten arašídový olej mohl dostat.

Záhadným způsobem se k Simonovi dostanou arašídy a on umírá na velice prudkou alergickou reakci. Jak se ale k němu arašídový olej dostal? Dodal mu ho někdo úmyslně?

V knize Jeden z nás lže sledujeme vyšetřování z pohledu čtyř zbylých žáků, kteří se Simonem v místnosti byli a kteří měli svá tajemství, které Simon plánoval zveřejnit na stránkách, kam psal o všem, co se na škole dělo. Kvůli tomu ho taky nikdo neměl moc rád. Bronwyn, Cooper, Addy a Nate se stávají hlavními podezřelými. Kdo z nich se k tak zoufalému činu odhodlal?

Jeden z nás lže vnáší mezi YOLI knihy nový žánr a to psychologický thriller. A dělá to zatraceně dobře! Karen McManusová vymyslela nejen zajímavý příběh, ale i ho vážně dobře napsala. A zvolila velice napínavou podobu odhalování. Střídají se totiž pohledy vyprávění všech čtyř hlavních postav, kdy se každý z nich postupně stává hlavním podezřelým na základě toho, že se dozvídáme tajemství, která věděli pouze oni a Simon. Postupně se tak odhalují motivy, které mohly vést k Simonově vraždě. Autorce se tak velice daří udržet čtenáře napnuté až do poslední stránky, protože až skoro do té budete neustále měnit vlastní teorie, protože umí vážně dobře mást. Jakmile se ale vše odhalí, bude vám to dávat smysl, protože přestože slušně maskovala, nechávala i drobné stopy.

Jede z nás lže vlastně není vůbec hezký příběh. Vražda mezi žáky střední školy… může se něco takového vůbec stát? Dokážete si to představit? Asi těžko, ale bohužel se takové věci stávají. Tahle kniha totiž není jenom o té detektivní stránce, při které bychom se snažili odhalit vraha. Je hlavně o tom, dostat se mu do hlavy a pochopit, proč něco takového vůbec udělal. A to se jí daří velice dobře a já jsem hrozně ráda, že kniha u nás vychází a nutí nás nad něčím takovým přemýšlet.