12 vánočních příběhů v jedné knize? Ano!

 •

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční příběhy, to se ví už dávno. Knížek s touto tematikou tu až tolik není, proto bylo potřeba to napravit! Spojilo se 12 talentovaných autorů a vznikla sbírka povídek, která pro hodně lidí může být ten pravý Nejkrásnější dárek!

Nejkrásnější dárek je sbírka povídek, kterou vydalo nakladatelství Yoli. Najdeme v ní celkem 12 vánočních příběhů od 12 různých autorů, kteří jsou nám buď již velice dobře známí, nebo se o nich teprve dozvíme.

Anička Musilová je v Yoli nakladatelství už zajetou autorkou, proto v této sbírce rozhodně nesměla chybět. Její povídka North Finchley skvěle odstartuje tuto vánoční jízdu. Další Yoli stálicí je Theo Addair, který má na kontě spoustu úspěšných knih. Jeho LGBT YA román Muffin a čaj si získal mnoho fanoušků a velmi dobrou zprávou je, že s hlavními hrdiny se opět setkáme v příběhu Vánoční zločin. Ve sbírce nechybí ani autorka trilogie Falešný román – Magdalena Mintová. Stejně jako je v jejích knížkách zvykem – Zub času vás pobaví.

Sam Xabyssus napsala povídku Zelená slunce, která se věnuje tématu, v literatuře dosti opomíjeném, avšak velmi důležitém. Okamžik v čase je povídka od Jolany Hanákové, jejíž příběh má pořádně mrazivou atmosféru, a to doslova!  Kateřina Šardická si pro nás připravila další skvělý ponurý příběh s názvem Bezpečné místo. Uvidíte, že se v každé situaci dá najít něco dobrého.

Dalším autorem, který přispěl svou vánoční povídkou je Aleš Novotný! Pamatuj na smrt je skvělým YA thrillerem, který si oblíbil nejeden čtenář! Od mámy z lásky je další příběh z jeho pera, který si můžeme přečíst! Jelikož Radek Blažek pochází z Třebíče, rozhodl se povídku zasadit do svého rodného města. Nejdelší den v roce vás zahřeje u srdce, ale také rozesměje. Martina Mátlová do sbírky přispěla velmi silnou povídkou, která chytne za srdce nejednoho čtenáře. Bratrské pouto patří k těm méně veselým příběhům, o to více vás uchvátí.  Alžběta Bílková napsala velmi reálnou povídku Zbabělci, která vám ukáže i jiné konce, než jen ty, které známe z filmů.  Maršmeloun pro Ráchel vás zavalí neskutečnou vánoční atmosférou a celou sbírku perfektně zakončí Klára Nováková s její povídkou Polička vyřazených knih!

Příběhy jsou opravdu rozmanité a je zde skvěle vidět, jak je každý autor jiný. Ačkoliv se jedná o sbírku vánočních povídek, obsahuje spoustu smutných a depresivních příběhů. Každé Vánoce nejsou sluníčkové a tahle knížka je důkazem, že se to tak občas stane. Díky rozmanitosti jednotlivých povídek si každý čtenář najde to své. Některé povídky budete číst několikrát a stále vás budou bavit. Pro hodně čtenářů se Nejkrásnější dárek stane každoroční tradicí, která vždy přinese tu pravou vánoční atmosféru.

Díky této sbírce dostalo spoustu mladých nadějných autorů možnost se ukázat a já myslím, že to zvládli více než dobře. Budeme jim držet pěsti a uvidíme, možná si do příštích Vánoc od nich budeme moci přečíst celou knihu!  Těším se!

Linda Petříková (_knihomolka_s_drdolem)