Svět, kde není vše tak, jak se zdá

 •

Novinka Thea Addaira tentokrát obsahuje více young adult prvků. To ale neznamená, že je příběh sluníčkový, hniloba je totiž usazena až v kořenech.

Autora už můžete znát díky contemporary duologii Muffin a čaj, fantasy Ve stínu oskeruše, nebo z několika povídkových sbírek, např. Nejkrásnějšího dárku. Tentokrát se opět pustil do fantastického žánru, nedávno mu vyšla novinka Hniloba v kořenech.

Příběh nás zavede do světa, který má zásadní problém, stále v něm totiž probíhá rasová nesnášenlivost. Sanheiané a Razdarové. První obyvatelstvo odlišující se vzhledem, druhé oplývající magickými schopnostmi. Dle všeho by měla probíhat rovnost mezi oběma skupinami, jenže každý ví své a vše není tak, jak se zdá. Parkův kamarád Kimp se proto rozhodne, že by měl lidi vyburcovat k akci, která by hnula s touto situací a jejich svět změnila k lepšímu. Kimpův nápad se ale zvrtne a on za to bohužel zaplatí životem. Park to nenechá jen tak a společně s jeho partou začnou hledat nové informace, aby se dozvěděli pravdu a hlavně udělali něco pro to, aby jejich přítel nezemřel nadarmo. Odkrývá se tak detektivní zápletka, která provází celým příběhem. Díky tomu se do knihy začtete raz dva.

Na Hnilobě v kořenech je skvělé to, že stejně jako spousta jiných titulů od Yoli, řeší důležitá témata. Tady především rasismus, který se bohužel ani v našem reálném světě ještě stoprocentně nestal minulostí, proto je velmi důležité, aby se o tom mluvilo a psalo.

I tohle je důvod, proč mám autorovu tvorbu tolik v oblibě, vždy má přidanou hodnotu.

Nejen že si užijete knihu z estetického pohledu díky dechberoucí obálce, příběh je také jako vždy skvěle napsaný. Pokud jste od autora již něco četli, určitě mi dáte za pravdu, že jsou jeho díla velmi čtivá.

Já si čtení užil, odreagoval se, a zároveň se cítil v napětí díky již zmiňované zápletce. Pokud čtete ya fantasy, nemějte od Hniloby v kořenech tak vysoká očekávání, jsem si ale rozhodně jistý, že vás nezklame.

A na závěr přidávám lákačku, o které víte, pokud jste listovali edičním plánem Yoli – od Thea Addaira by měl vycházet nový román za světa Muffinu a čaje!

Já se osobně moc těším! Pokud i vy, čekání si můžete prozatím zkrátit právě touto novinkou.

 Patrik Kříž (@bookbypatrik)