Síla ženy

 •

V současné době je čím dál více na vzestupu podpora ženské síly, jednoty, samostatnosti a rovnoprávnosti. Ne vždy tomu ale tak bylo a v minulosti byly ženy velmi často vražděny a mučeny jen proto, že se někomu znelíbily.

Téma čarodějnictví je silným a zajímavým prvkem mnoha knih, ale Finbar Hawkins se ho chopil po svém. Jeho Čarodějnice je sice knihou, která nás provází středověkem a připomíná nám obávané hony na čarodějnice, ale kromě toho se také věnuje důležitým tématům a ukazuje nám ženskou sílu zase trochu v jiném světle.

Evey a Dill jsou sestry, kterým banda surových chlapů z vesnice zavraždí matku jen proto, že ji nařkli z čarodějnictví. Jejich maminka však nikdy nikomu neublížila, ba naopak. Snažila se pomocí bylin a své léčivé síly zachraňovat muže, ženy i děti, ale tehdejší společnost pro to bohužel neměla moc pochopení. Vše bylo v pořádku do doby, než se Eveyina a Dillina maminka někomu znelíbila a tím začal nelítostný hon na čarodějnici.

Vše bylo o to horší, že obě dívky této strašné události musely být přítomny, a to na jejich duši zanechalo hluboké šrámy. Malinká Dill plakala a truchlila po svém, ale patnáctiletá Evey se okamžitě rozhodla, že udělá vše proto, aby jejich maminku pomstila. Vydává se tedy po stopách matčiných vrahů s jasnou myšlenkou na odplatu. Oko za oko, zub za zub.

Kromě zajímavého námětu je třeba vyzdvihnout to, jak autor do knihy zapracoval oslavu ženské síly a jednoty. I když je tedy tato kniha v žánru young adult, jsem si jistá, že má svou hloubku, a především má mladé generaci co předat velmi přístupným a čtivým způsobem. Samo čarodějnictví je často spojováno se silami, které se rodí uvnitř ženy a vyzdvihují její jedinečnost a neporazitelnost.

To vše nám také předává i Finbar Hawkins a jsem si jistá, že si knihu zamiluje mnoho čtenářů, právě pro její poselství. Akčnost až tolik nečekejte, ale pokud hledáte knihu plnou zajímavých myšlenek, krásných ilustrací a dějem, který vás pohltí, rozhodně neváhejte a sáhněte po Čarodějnici.

Kristina Heklová (@kristi_cte)