Nevšední LGBTQ+ fantasy

 •

Dlouho jste hledali young adult fantasy se skvělými postavami, neuvěřitelnou atmosférou a nevšední zápletkou? Můžete přestat hledat – jsou tu Kluci ze hřbitova!

Yadriel je trans kluk, ale jeho latinskoamerická rodina má problém přijmout jeho gender. Proto se rozhodne své rodině dokázat, že je skutečný brujo a chlapec. S pomocí své sestřenice Maritzy, sám vykoná nebezpečný rituál a vydá se hledat ducha svého zavražděného bratrance Miguela, aby ho mohl osvobodit. Nicméně kluk, kterého vyvolá není jeho bratranec Miguel, ale Julian Díaz – Bad boy z Yadrielovy školy. Jenže Julian nehodlá jen tak odejít, má zde pár nedořešených záležitostí, které by si dal rád do kupy, než odsud odejde. Yadrielovi proto nezbývá nic jiného, než souhlasit, aby oba dva dostali to, co chtějí. Ale čím více Yadriel tráví času s Julianem, tím méně ho chce nechat odejít…

Už po prvních stránkách mě autor nalákal svým nápaditým živým vyprávěním, mixem tajemství a magie. Líbilo se mi, že je knížka obohacená ve formě tradic, a hlavně jsem ocenila v knize španělštinu, protože je to můj oblíbený jazyk, který se už pár let učím. Ale pokud neumíte španělsky, tak to vůbec nevadí, protože z kontextu pochopíte, o co se jedná.

Nejvíce sympatická postava byl pro mě Yadriel. Přišel mi jako silná osobnost, jediné, po čem toužil bylo to, aby byl přijat svojí vlastní rodinou a komunitou. Julian nebyl typickým bad boyem, ale všichni ho za něj měli, ačkoliv to nebyla pravda. Jeho povaha byla divoká a nespoutaná, ale doopravdy to byl hodný a milý kluk, kterému záleželo na jeho rodině a kamarádech.  

Co se týče romantické linky, moc se mi líbil celý nápad, aby vznikla mezi duší mrtvého kluka Juliana a transgender kluka, který byl brujo. Bavilo mě sledovat, jak se hlavní postavy čím dál tím více sbližují a navzájem si boří ochranné bariéry.

Tahle kniha je v zahraničí velice oceňována a na Goodreads má vysoké hodnocení, proto jsem při čtení této knihy měla vysoká očekávání, kterých se mi taky dostalo a z knihy jsem byla nadšená. Celý příběh se točí kolem velice důležitého svátku – Día de los Muertos, který se slaví na přelomu 31.10. – 2.11. Právě kvůli tomu bych chtěla knihu doporučit všem fanouškům filmu Coco, ale i všem ostatním, kteří film neviděli, protože Kluci ze hřbitova jsou opravdu skvělá knížka, která si zaslouží vaši pozornost.

Veronika Frantová (veronica_between_books)