I ve virtuální realitě se vraždí – pomoct ale může jen on

 •

Zlámal si páteř a skončil na vozíku. Může se zabít, může se schovávat… A nebo bojovat se zločinem a znovuobjevit lásku. Ale tak jednoduché to nebude…

Mladý Zachariáš je kluk, který byl spokojený se životem. Měl rodiče, přítelkyni, přátele, kapelu a velmi aktivní život. Tak moc pořád někde lítat, až měla jeho máma pocit, že ho doma skoro nevidí. Měl plány, sny a celkem jasnou představu, co s vlastním životem… Pak mu ale jeden výlet navždy změní život. Skončí na invalidním vozíku. A to je moment, který všechny jeho vize do budoucna spálí na prach. V žádné totiž nefigurovaly čtyři kolečka navíc, ani slovo gripl, jak sám sebe tituluje. Jenže co teď? Dýchá, žije, přežil. Může se zabít. Může se navždycky schovávat před světem. A nebo…

Tohle je příběh o vděčnosti. Za život, za rodinu a přátele, kteří nás milují, ačkoli my už jsme to vzdali – se sebou i s nimi. O tom, že oni nás to nenechají vzdát. O tom, že křik sice nic nespraví, ale že i bez chůze po dvou můžeme být platní členové společnosti. Chce to jen znovu objevit sám sebe.

Prožijte spolu s ním zpočátku velmi trpký příběh plný bolesti, sebenenávisti, výčitek a strachu. Ale snad  později i něčeho víc… Prociťte spolu s ním tu cestu z temnoty na mnohem lepší místo. Třeba do virtuální reality. Někam, kde bude moct znovu chodit. Opojné, že? Alespoň Zachariáš by tam nejradši zůstal napořád. Obzvlášť, když vše působí tak reálně. Zase chodí, skáče, běhá… Je sám sebou. Jenže možná tam není tak bezpečno, jak si představoval. A když dojde k vraždě, netrvá dlouho a je si nebezpečím jistý. Otázkou ovšem zůstává, zda s tím může něco udělat kluk na vozíku. Nebylo by lepší strčit hlavu do písku a užívat si zdravé nohy? A pokud ne, neohrozí tím nakonec i svůj život?

Netradiční příběh částečně z naší a virtuální reality má psychologicky silné charaktery, atraktivní prostředí a zpracovává těžké téma nezvratného úrazu páteře. Vše zvládnuto na jedničku. A přitom je to psáno lidsky a jednoduše, aby to bylo čtenářsky dostupné úplně každému. Celé je to navíc prodchnuté romantikou (tak, aby to skousli i pánové) a šmrncnuté zajímavou detektivkou. Netřeba dodávat nic kromě toho, že jde o originální a skvělý čtenářský zážitek, u kterého by rozhodně neuškodilo pokračování. Protože hlavní hrdina vám bude nakonec chybět. A budete se za ním chtít vrátit, nehledě na to, do které reality to bude.

Napsala: Sacharin