Opravdu má lež krátké nohy?

 •

Partu přátel začne spojovat o něco víc než jen kamarádství. Vina. Požár, který omylem založili, zruinuje město a vyžádá si několik obětí. Podaří se jim zůstat v ústraní a vyhnout se trestu? Vítejte, začíná kolotoč lhaní a intrik. 

Young adult thrillerů nevychází tolik, o to víc rád jsem, když se nějaký občas vynoří. Lži v plamenech vypráví o pětici kamarádů, kteří si vyrazí k jezeru, ostatně jako každé léto. Tentokrát se ale celý výlet zvrtne. Povede se jim omylem založit lesní požár, který se začne nekontrolovatelně šířit celým městem a pokračuje i dál. Lidé ztratí střechu nad hlavou, evakuují sebe i svá zvířata, a dokonce pár obyvatel zemře. Už při jeho ohlášení pachatelé lhali, a tak nezbývá nic jiného, než lhát i nadále. Podaří se jim zůstat pospolu až do uzavření případu a udržet tak své největší tajemství? 

V knize je jasně patrný autorčin talentovaný styl psaní, díky kterému při čtení prakticky nenarazíte na hluchá a suchá místa. Už ze začátku čtenáře hodí do tzv. rozjetého vlaku, ze kterého nevystoupíte až do poslední strany. Akce a napětí skvěle proplouvají celým příběhem. 

Pokud se přesuneme k samotnému ději, musíte počítat s tím, že se jedná o kategorii young adult, tudíž se vám možná budou snadno odhalovat různá vodítka. Dovolím si ale říct, že minimálně jednou vás autorka vývojem situací dost šokuje! Postavy linku dobře oživují, hlavní hrdinka Hannah je například dcera místního šerifa a zajímá se o vyšetřování a kriminalistiku. 

Je vám asi jasné, že nechybí ani špetka romantiky a vztahů, což možná zamíchá kartami v příběhu, ale víc už neprozradím! 

Zároveň velmi oceňuji doslov J. L. Alvarez, ve kterém popisuje, že na téma požáru čerpá z vlastních zkušeností a chtěla příběhem upozornit na to, jak lehce se dá založit a jak moc je nebezpečný. 

Lži v plamenech bych z hlediska atmosféry přirovnal třeba ke knihám Karen M. McManus, takže se do ní směle pusťte, pokud máte rádi i její tituly. Teď v halloweenském období nějaké to napětí nesmí chybět! 

Patrik Kříž 

(@bookbypatrik)