Touha po pomstě, která žene dál

 •

Xiran Jay Zhao jsou známí nejen na poli spisovatelském, ale také z Instagramu nebo Twiteru. Na YouTube nahrávají videa o čínské historii, která se zásadně promítla i do jejich knihy Železná vdova.

Železná vdova se odehrává ve smyšleném, ale velmi reálně působícím světě, kde se mísí moderní technologie se starou magií. Chua- sijskou říší napadají bojové stroje a jediný způsob, jak se lze bránit jsou kukly, které fungují na principech jin a jang a musí být vždy řízeny mužem a ženou. Tento boj však většinou dívky nepřežijí, ale zemřít tímto způsobem je považováno za velikou čest. Ce-tchien je obyčejná dívka ze skromných podmínek a tento způsob smrti se jí zdá naprosto zbytečný a pohrdá jím. Její sestra zemřela při jednom ze soubojů a ona se rozhodne sestru pomstít. Ať to stojí cokoliv. Zabít pilota, který sestřině smrti přihlížel, je jediný cíl, kterého chce dosáhnout. Jenomže je zde ještě jedna možnost, o které nemá zatím ani to nejmenší ponětí.

Vůči kombinace sci-fi a fantasy jsem mnohdy dost skeptická, ale zde do sebe všechno skvěle zapadlo. Moderní technologie a prvky čínské historie zde byly do sebe zakomponovány tak, že čtenář nebude mít nejmenších pochyb, že by zde něco nesedělo. Hlavní hrdinka má dost ostré lokty, s ničím se nepáře, je velmi kritická a mnohdy až pohrdá společností. A takhle kombinace vytvořila postavu, kterou si zamilujete a budete s ní celý příběh neskutečně prožívat.

Železná vdova je nabitá bojovými a akčními scénami a díky tomu se jedná o velice čtivý příběh. Jediné, co může být pro čtenáře trošku komplikované, jsou čínská jména, která nejsou úplně jednoduchá na zapamatování.

V příběhu narazíte i na vážnější témata. Ať už se jedná o ztrátu blízké osoby, tak i postavení žen ve společnosti nebo tématika pohlaví a zda je opravdu tak důležité. Velmi zajímavě byla do knihy zapracována i polyamorie.

Nikdy jsem nečetla knihu, která by byla Železné vdově podobná. Chvilkami na mě dýchala atmosférou z Makové války, chvilkami jsem si přišla jak ve filmu Pacific Rim. Železná vdova pro mě byla zvláštní čtenářský zážitek, který ve mně dokázal vyvolat celou školu pocitů a přesně takové knihy mám ráda a pevně věřím, že příběh dokáže pohltit i vás.

Petra Pilátová (@knihomolskydenik)