Duhový příběh do slunečných dní

 •

Podle anotace knihy Felix až navěky by potencionální čtenář mohl vidět podobnost s dílem Já, Simon, což je skutečně pravda. To ale neznamená, že byste Felixovi neměli dát šanci, protože tohle, to bylo snad ještě lepší než legendární Simon.

Felix chodí do letní školy spolu s pár spolužáky, mezi nimiž je i jeho kamarád Ezra. Ten je tu pro něho vždycky, přijímá ho takového jaký je a rozumí mu. Felix je totiž transgender, černý a queer, takže to nemá zrovna nejjednodušší. Navíc jeho otec má stále problém oslovovat ho jeho reálným jménem a ne tím starým. Sebevědomí Felixovi nedodává ani to, že jeho matka od nich odešla a on má kvůli tomu pochybnosti, zda je vůbec hoden lásky. Aby toho nebylo málo, na školní nástěnku někdo vyvěsí jeho fotky a jméno před tranzicí. Felix se rozhodne, že se chce pomstít a tak začne vymýšlet jak. Mezitím se začíná odehrávat Felixův románek, který ale přišel v tu nejvíce nevhodnou chvíli.

Už od první stránky mě příběh chytil, vtáhnul a já se nedokázala odtrhnout. Jediné co jsem si přála bylo, aby mi stránky tak rychle nemizely pod rukama a já se tak rychle neblížila konci knihy. Bavilo mě poznávat všechny postavy, ať už Felixe, Ezru, nebo ostatní kamarády a spolužáky. Mimo jiné mě i bavilo odhalovat kdo vyvěsil fotky na nástěnku a ze skutečného viníka jsem byla překvapená, protože jsem to opravdu nečekala.

Romantická linka byla úžasná, stejně tak i kamarádské vztahy mezi postavami. Skvěle vykreslený byl i vztah mezi Felixem a jeho tátou. Bylo vidět, jak Felixe trápí, že ho táta špatně oslovuje a bylo pro něj těžké pochopit jeho pohled na věc. Ezra byl úžasný, přesně takového šíleného kamaráda by měl mít každý. Je to jedna z těch postav, která rozzařuje příběh už jen svojí přítomností, vždycky má nějaké šílené nápady a nebojí se je zrealizovat.

Největším plusem celé knihy byl ale Felix. Takhle dynamickou a komplexní postavu jsem dlouho neviděla. Měl úžasnou osobnost, zároveň ale nebyl dokonalý, protože to nejsme nikdo. Není to ani jedna z těch postav, která je založená na tom, že patří do queer komunity. Je to normální kluk, který se snaží žít svůj teenage život a užívat si ho. Zároveň objevuje sebe, svoje pocity a uvědomuje si, co je pro něho v životě hlavní a za co chce bojovat.

Jako třešničkou na dortu je do knížky zapojené umění a to hlavně malování. Felix se totiž snaží dostat na svojí vysněnou vysokou školu a tak se snaží dostat ze sebe maximum. Navíc mu tohle všechno nezlehčuje ani fakt, že není jediný, kdo usiluje o stipendium. Jeho rivalem je Declan – kluk, který Felixe i Ezru nenávidí, i když k tomu nemá žádný důvod.

Sečteno, podtrženo – Felixe bych vám opravdu chtěla doporučit. Je to velmi povedená kniha, která se věnuje několika důležitým tématům a podává je s grácií a humorem. Navíc si zamilujete všechny postavy a opravdu si budete přát, aby knížka nikdy neskončila. Moc doufám, že se brzy dočkáme dalšího díla, protože tohle bylo skvělé a já nad knížkou budu ještě dlouho přemýšlet.

Adéla (adel_the_knihomol)