Naprosto skvělá kniha o problémech s jídlem u dospívajících!

 •

Kniha Podle vlastních pravidel není autorčinou prvotinou, jak by se mohlo v českém rybníčku zdát. Tato knížka je o třináctileté Sarah, kterou výkony v basketballu doženou až k problémům s jídlem.

Musím přiznat, že jsem nečekala, že bude kniha až takhle dobrá! Myslela jsem si, že to bude zajímavé čtení. Byla jsem na omylu. Naprosto mě strhla a zhltla jsem ji během jednoho odpoledne. Je čtivá, děj ubíhá a dokážete se vcítit do trablů dospívání, které mladá Sarah právě prožívá.

Znáte to. Není to jednoduché – něco se s vámi děje. Nevíte, co to je. Nerozumíte tomu. A úplně nejradši byste byli, kdyby to zmizelo a věci se vrátily do starých kolejí. Jenže to tak úplně nejde. A tak uděláte vše pro to, aby to zmizelo. Nebo alespoň zlepšilo. Protože výstup z komfortní zóny a ještě nedobrovolný není jednoduchý.

V této knize je krásně ukázaný vývoj nejen hlavní postavy, ale i těch vedlejších. Je tu ale vidět i realita dospívání a kolektivu dětí na škole. Můžeme pozorovat i to, jaký vliv mají naše rodiče na to, co právě prožíváme i co nás trápí. Zkrátka a dobře si myslím, že se s tímto příběhem ztotožní všichni. Ať už je vám -náct nebo o pár (možná i desítek?) let více. Tak trochu se všichni vrátíme do těch let, kdy život nebyl jednoduchý svým specifickým způsobem.

Knihu Podle vlastních pravidel doporučuji všema deseti úplně každému. Ale speciálně těm náctiletým. Opravdu mě kniha bavila a jsem zvědavá, jestli budou přeloženy i její předchozí knihy, které zatím vyšly pouze v angličtině.

Klára Parmová